Filistin gençlerinden işgalci rejim yöneticisi Hertzog'un İbrahim Camii'ne baskın planlına tepki

​İşgalci siyonist rejim yöneticisi Yitzak Hertzog'un, El-Halil şehrindeki Hazreti İbrahim Camii'ne bir "yahudi bayramı" dolayısıyla baskın yapma planına, Yerleşimciliğe Karşı Gençler Birliği tepki gösterdi.

27.11.2021 17:05:09 / Dünya
Destek için 

İşgal medyası, Hertzog'un yahudilerin Işık Festivali veya Hanuka Bayramı olarak isimlendirdikleri bayramları için düzenlenecek törene katılmak amacıyla El-Halil'deki Hazreti İbrahim Camii'ne bir baskın düzenleme niyetinde olduğunu belirtti.

Yerleşimciliğe Karşı Gençler Birliği'nin kurucusu İsa Amr, planlanan baskının tepki göstererek bunun uluslararası yasalara aykırı olduğunu vurguladı.

Baskın planının, "dini gün" bahane edilerek aşırı görüşteki yahudi yerleşimcilerin desteklenmesi amacı taşıdığını belirten Amr, El-Halil'in tamamen Filistin şehri olduğunu ifade etti.

El-Halil'deki yahudi yerleşim merkezlerinin tamamının hukuk dışı olduğuna dikkat çeken Amr,, El-Halil'in Eski Şehir kısmının ve Hazreti İbrahim Camii'nin de korunması gerektiğini dile getirdi. 

UNESCO'nun, Hazreti İbrahim Camii'ni dünyada yok olma tehdidiyle karşı karşıya olan tarihi eserler listesine dahil ettiğini hatırlatan Amr, buranın tartışmasız bir şekilde Filistin eseri olduğuna dikkat çekti. 

1967'de El-Halil'i işgal eden siyonist işgalciler, daha sonra Hazreti İbrahim Camii'nde yahudilerin de ibadet etmesine izin veren bir süreç başlattı.

Sinsi planlarını devam ettiren işgalci Siyonistler, böylece caminin üçte ikiye yakın bir kısmını tamamen yahudi mabedine dönüştürdü. İşgalci Siyonistler şimdilerde ise bazı zamanlarda yahudilerin bayramlarını ve özel günlerini bahane ederek camiyi tamamen Müslümanlara kapatıp yahudilere tahsis ediyor. (İLKHA)