Son dakika haberi: Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararı

Son dakika haberi: Danıştay, İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararının durdurulması yönündeki talepleri reddetti

18.11.2021 12:32:51 / Güncel
Destek için 

Türkiye, 20 Mart tarihli Cumhurbaşkanı kararı sonrası 1 Temmuz'da aileyi ifsad eden ve büyük tepki çeken İstanbul Sözleşmesi'nden cumhurbaşkanı kararı ile ayrıldı. Sözleşmenin feshedilmesi sözde kadın hakları savunucusu feminstleri rahatsız etti.

Aralarında CHP, İYİ Parti ve sapkın grupların temsilcilerinin de bulunduğu tüzel ve gerçek kişiler tarafından 220 dolayında dava açıldı. Bu davalarda, "çekilme kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması" talep edildi.

10. DAİRE REDDETTİ AMA…

Danıştay 10. Dairesi, çekilme kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. ancak bu karara davacılar itiraz etti. Dosya Danıştay'ın en üst karar organı İdari Dava Daireleri Kurulu'na taşındı.

TÜM İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Kurul, tüm itirazları oyçokluğuyla reddetti. Danıştay 10. Dairesi'nin çekilme kararının yürütmesinin durdurulmasının reddi yönünde verdiği karar kesinleşti. Bu karar sonrası Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararı uygulanmaya devam edecek.

“SÖZLEŞME CUMHURBAŞKANINA FESİH YETKİSİ VERİYOR”

Danıştay'ın kararında, sözleşmenin 80. maddesinin yürütme organına yani cumhurbaşkanına fesih yetkisi verdiği vurgulandı. Anayasa'nın 104. maddesine göre, uluslararası antlaşmaları onaylama yetkisinin cumhurbaşkanına ait olduğu kaydedildi. “Cumhurbaşkanı değişen ve yeni koşullar itibarıyla anlaşmanın onaylanmasını erteleyebileceği gibi onaylamaktan tamamen de vazgeçebilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika haberlerini dogruhaber.com.tr'den takip edebilirsiniz. 

İlgili Haberler