Bakan Özer kapalı sınıf sayısını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, salgın nedeniyle kapalı olan sınıf sayısının 1721 olduğunu belirterek, "Şu anda tüm sınıfları kapalı olan tek bir okulumuz yok'' dedi.

04.11.2021 07:05:08 / Sağlık
Destek için 

Katıldığı bir televizyon programında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Bakan Özer, kamuoyunun okullardaki gelişmeleri yakından takip ettiğini, herkesin birbirini kontrol ettiğini söyledi.

Covıd-19 salgınındaki rasyonel önlemlerin en yaygın uygulandığı yerlerin okullar olduğunu ifade eden Özer, "Biz aslında okul veya il, ilçe bazlı bir sistematik geliştirmedik. Bir sınıfta 10 gün içerisinde en az 2 Covıd-19 vakası olursa o sınıfı 14 gün karantinaya aldık. Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulu bunu 10 güne düşürdü. Hatta bir esneklik daha sağlandı. 5 gün içerisinde semptom göstermiyorsa öğrenci velisinin rızasıyla PCR yapıp negatif çıkarsa eğitime geri dönebiliyor. Eğitim sistemimizin ne kadar büyük ölçekli olduğunun farkında değiliz. 57 bin 108'i devlet olmak üzere 71 bin 320 okulumuz var. Bina demiyorum. Bir okulun birden fazla binası olabiliyor. 150 bine yakın bina var. 850 bin tane sınıf var. Bunun yaklaşık 600 bini devlet okullarında. Bugün itibarıyla kapalı olan sınıf sayısı 1721. Sistem kendi kendini kapatana kadar okullar açık olacak. Eğer 850 bin sınıfın tamamı bu prosedür çerçevesinde iki vakayla kapanıyorsa okullar kapanmıştır. Onun haricinde sistem sürekli rutinde. 10 günlük periyotlarla bazı sınıflar açılıyor, bazı sınıflar kapanıyor. Şu anda tüm sınıfları kapalı olan tek bir okulumuz yok." dedi. (İLKHA)