Yemek yiyen veya Kur'an okuyan kişiye selam verilir mi?

Fetva Kurulu, "Kur'an ve sünnette, yemek yiyen kimseye selam vermeyi yasaklayan herhangi bir delil bulunmadığını" belirtti.

29.10.2021 14:40:07 / Güncel
Destek için 

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Yemek yiyen veya Kur'an okuyan kişiye selam verilir mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Müslümanların kendi aralarında selamlaşması İslam dininin en önemli şiarlarından biridir. Selam vermek sünnet, selama icabet etmek ise farzdır. Kur'an ve sünnette, yemek yiyen kimseye selam vermeyi yasaklayan herhangi bir delil bulunmamaktadır. Yemek yiyen kimsenin ağzında lokma yoksa kendisine selam verilebilir. Bu durumda selama icabet etmesi farz olur. Yemek yiyenler birden fazlaysa sadece birinin icabet etmesi kâfidir. Ancak ağzında lokma varsa kendisine selam vermek uygun olmadığı gibi icabet etmek de farz değildir.

Kur’an okuyan kişiye selam vermeye gelince; Ebu’l-Hasen el-Vâhidî gibi bazı alimler, Kur’an okuyan kişiye selam vermemenin daha uygun olduğunu, verilmesi halinde ise işaret ile selamın alınabileceğini söyler. Ancak İmam Nevevî, Kur’an okuyan kimseyle ilgili ayrıma gitmeyerek, kendisine selam verilebileceğini ve selama icabet etmesinin farz olduğunu belirtir (Nevevî, el-Ezkâr s.287)." (İLKHA)