Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı o isim mi olacak?

2023 yılında gerçekleştirilmesi beklenen seçimlerde Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alarak açıklanmışken Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı henüz açıklanmadı. Ancak adaylık için öne çıkan isimlere bir yenisi daha eklendi.

27.10.2021 12:02:11 / Güncel
Destek için 

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edildi.  Ekonomist Özgür Demirtaş,  Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'nden mezun oldu. Boston College'da Finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak doktor unvanını kazandı. 2003 yılında, Yardımcı Doçent unvanını alarak Baruch College City University of New York‘ta göreve başladı. 31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür unvanlarını aldı.

Ekonomik problemlerin öne çıktığı süreçte Millet İttifakı'nın ekonomist bir ismi öne çıkararak desteği arttırmayı hedeflediği iddia edildi. 

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi konuyla ilgili yazısında şu ifadeleri kullandı; 

''Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’ı tanıyorsunuz. Geleceği parlak olan genç bir profesör. Ekonomiyi halkın anlayacağı dilden konuşuyor. Sosyal medyayı da çok etkin bir şekilde kullanıyor. Ekonomi benim alanım değil, o nedenle Özgür Demirtaş’ın alanına girmedim. Bu kez o benim alanıma girdi. Bir süredir siyasi kulislerde Özgür Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayı olduğu konuşulmaya başlandı. Hatta Özgür Hoca’nın görüştüğü bazı isimlere Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayı olduğuna dair bir izlenim verdiği söyleniyor. Kılıçdaroğlu kendisi aday değil mi? Ayrıca Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş dururken Özgür Demirtaş’ın adaylığı nereden çıktı diyebilirsiniz.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı daha şanslı görenlerdenim ama yine de Özgür Hoca’yı aradım. ‘Cumhurbaşkanı adayı olduğunuz konuşuluyor’ dedim. Şaşırmadı. Ama konuşmadı da. ‘Ailede bir prensip kararı aldık. Siyaseten hiçbir şey söylemeyeceğiz’ dedi. Kararına saygı duydum. Ama kulislerde Kılıçdaroğlu’nun muhtemel adayı olarak Temel Karamollaoğlu ve Meral Akşener’le görüştüğünün konuşulduğunu söyledim. Aynı prensibini hatırlatmakla yetindi.''

Etiketler: