STK'lardan uyuşturucu ile mücadele çağrısı

Uyuşturucu madde kullanımının her geçen gün daha çok yaygınlaştığına dikkat çeken sivil toplum kuruluşları, yetkilileri göreve çağırdı.

25.10.2021 17:10:15 / çocuk / Gaziantep Haberleri
Destek için 

Türkiye’de son yıllarda uyuşturucu kullanımı özellikle genç nüfusta hızlı bir şekilde artıyor. Uyuşturucu kullanım yaşı çocuk yaşlara kadar düşerken kullanım oranları sürekli yükseliyor. Piyasaya yeni sürülen sentetik uyuşturucu maddelere gençlerin çok çabuk ulaşması aileleri başta olmak üzere toplumun her kesimini endişelendiriyor.

Özellikle gençleri hedef alan ve bağımlılık yapan maddeler daha tehlikeli boyutlar kazanırken metruk binalarda, parklarda, sokaklarda ve atıl durumdaki birçok alanda gençlerin, çocukların uyuşturucuya çok kolay ulaşmaları tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

İnsani değerleri kaybettiren etkenlerin başında gelen uyuşturucu madde bağımlılığı toplumda şiddet, istismar, hırsızlık, gasp, adam öldürme ve fuhuşa varıncaya dek her türlü suçun artmasına yol açmakla birlikte toplumun rahat ve huzurunu da büyük bir oranda tehdit ediyor.

Gaziantep’teki sivil toplum kuruluşları (STK) yetkilileri, artan uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda yeterli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden sivil toplum kuruluşları, yetkililer başta olmak üzere toplumun tüm kamu kuruluşlarına ve kamuoyuna uyuşturucu ile mücadele çağrısında bulunarak bu konuda herkese sorumluluk düştüğüne dikkat çekiyor.

Gaziantep’in en işlek semtlerinde ve sokak aralarında yaygınlaşan uyuşturucu illetine karşı yetkililere seslenen sivil toplum kuruluşları, kentteki kimi mahallelerin madde bağımlılarının meskeni haline geldiğine dikkat çektiler.

Uyuşturucu illetinin daha fazla yaygınlaşmaması, gençler ile çocukların uyuşturucu bağımlı olmaması için gerekli önlemlerin bir an önce alınması çağırısında bulunan uyuşturucu kullanımı ve ticaretine karşı yetkilileri uyardı.

Son yıllarda uyuşturucu kullanımının özellikle de genç nüfusta hızlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Peygamber Sevdalıları Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Taş, uyuşturucu madde bağımlılığının kullanımı ile birlikte ticaretinin önüne geçilmesi ve engellenmesi gerektiğini belirtti.

“Uyuşturucu ticaretini ancak devlet engeller”

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda yeterli önlemlerin alınması için yetkilileri göreve çağıran Taş, “Bu illet maalesef son zamanlarda gittikçe daha fazla yaygınlaşıyor. Her geçen gün daha fazla gencimiz ve hatta çocuğumuz bu illete bulaşıyor. Artık uyuşturucuya her an ulaşabilen bir nesil var. Neredeyse her ailede uyuşturucu kullanan biri var. Bu çok üzücü ve acı bir durum. Özellikle bazı kuytu mahallelerde uyuşturucu ticareti ve kullanımı yaygınlaşıyor. Şu an birçok aile bu konuda çocukları ile baş edemiyor. Uyuşturucu ticaretini ancak devlet engeller. Kullanımı konusunda ise diyanet başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor.” dedi.

“Manevi kalkınmaya daha çok önem verilmesi lazım”

İlim Yayma Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Emin Arslan, “Maalesef bu uyuşturucu illeti neredeyse evlerimize kadar girmiş durumda. Uyuşturucu bataklığına düşenler bizim çocuklarımız, çocuklarımızı bu illetten kurtarmak için çaba göstermeliyiz. Bu konuda her kime görev düşüyorsa; görevini hakkıyla yerine getirmelidir. Uyuşturucu bağımlısı olan her çocuğumuzun hesabı bizden sorulacaktır. Aileler başta olmak üzere bu konuda hepimiz sorumluyuz. Manevi kalkınmaya daha çok önem verilmesi lazım. Manevi kalkınma olmadıkça da hiçbir zaman huzurlu ve mutlu olamayız. Önce ahlak ve maneviyatımızı geliştirecek adımları atmadığımız müddetçe uyuşturucu kullanımı ve diğer kötü alışkanlıklar artar.” ifadelerini kullandı.

“Uyuşturucu konusunda ailelerin bilinçlendirilmesi lazım”

Uyuşturucuyla mücadelede en büyük görevin ailelere düştüğünü belirten Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Yıldız ise şunları söyledi:

“Uyuşturucu konusunda çocuğun ailesinin bilinçlendirilmesi lazım. Ailelerin çocuğunu takip etmesi lazım. Çocuğu kimlerle oturup kalkıyor, çocuklarına parayı veriyorlar, sokağa bırakıyorlar çocuğun kiminle oturup kalktığını takip etmedikleri için çocuklar şu an ‘ateş buz’ dediğimiz maddeyi birkaç defa aldığında farkında olmadan direkt bağımlı oluyor. Bu madde Türkiye’ye yurt dışındaki bazı ülkelerden geliyor. Bir kilo olarak gelen bu madde 100 kilo olarak çoğalıyor. Bu maddeyi kullananlar günlük 100-150 lira bu maddeye vermek zorundalar. Bu maddenin en zararlı yönü ise vücuttan dışarı çıkmıyor, kemikleri eritiyor.”

“Bataklığın kurutulması gerekir”

Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, “Bu konuda her kurumun kendi üzerine düşeni yapması lazım. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bu toplumun insanları ve bu insanlarla her kurumun kendisi ilgilenmesi gerekiyor. Bu bir vebaldir, her kurumun üzerine düşen bir görevdir. Bu konuda herkes üzerini düşeni yaptığı takdirde bir merhale alınır. Yoksa bu işle baş edilmez. Bunun birkaç ayağı var. Öncelikle bataklığın kurtulması lazım. çünkü siz 3-5 genci tedavi ederseniz, uyuşturucudan vazgeçirebilirsiniz. Fakat diğer taraftan ise 10-20 genç tekrar bu illete bulaşır. Yani özellikle uyuşturucunun satışı, pazarlama ve üretimi noktasında çok ciddi tedbirlerin alınması gerekir. Sadece 3-5 gencin tedavisiyle, uyuşturucudan vazgeçtirmesiyle bu işin sonu gelmez. Bu pislik ancak bu şekilde temizlenir diye düşünüyorum. Uyuşturucu ile mücadele de her kurumun üzerine düşeni yapması lazım. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve emniyetin değil, tüm kurumların bu konuyla ciddi bir şekilde ilgilenmesi lazım. Çünkü gidişat iyi değil, bu konuda ilgili tedbirlerin alınması gerekir.” şeklinde konuştu. (İLKHA)