Türkiye'deki Çeçenlere saldırı hazırlığındaki 6 Rus ajanı tutuklandı

Türkiye’deki Çeçenlere yönelik silahlı eylem hazırlığında oldukları ve casusluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheli tutuklandı.

22.10.2021 14:15:08 / Güncel / İstanbul Haberleri
Destek için 

Türkiye'deki Çeçenlere yönelik silahlı eylem hazırlığında oldukları ve casusluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheli tutuklandı. Şüphelilerden 4'ünün Rusya 2'sinin ise Ukrayna vatandaşı olduğu açıklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "siyasal ve askeri casusluk" suçlamasına yönelik soruşturması kapsamında 8 Ekim'de İstanbul merkezli operasyonda 4 Rusya Federasyonu ve 2 Ukrayna vatandaşı gözaltına alındı. Şüpheliler, Türk Ceza Kanunu'nun 328. maddesinde düzenlenen ve 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngörülen "siyasi ve askeri casusluk" suçundan tutuklamaları talebiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Nöbetçi hakimlik, yabancı uyruklu 6 şüphelinin de aynı suçtan tutuklanmasına hükmetti. Tutuklanan şüphelilerin Maltepe Ceza İnfaz Kurumuna götürüldüğü öğrenildi. Şüphelilerin, Türkiye'deki Çeçenlere kişilere yönelik silahlı eylem hazırlığında oldukları ve bu yönde silah temin edip planlamaya giriştikleri açıklandı. AA