Erbaş: Gençlerimizi çocuklarımızı İslam'ın itidal tavsiyesiyle eğitmeliyiz

​Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Bizim gençlerimizi, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren İslam'ın itidal tavsiyesiyle eğitmemiz gerekiyor." dedi.

21.10.2021 18:35:11 / Güncel
Destek için 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nde akademisyenlere konferans verdi.

Erbaş, geçmişte önemli eserler bırakmış alimlerin dünyaya kazandırdığı ufku bugüne taşımanın gayreti içerisinde olduklarını belirterek, bu modern dönemle beraber dünyanın yaşadığı bir değişimin olduğunu ve bunu gördüklerini söyledi. Erbaş, bu değişime geçmişten kopmadan ayak uydurmak gerektiğini kaydetti.

"Mezhep kavgalarına hiçbir zaman fırsat vermemeliyiz"

Günümüzde insanlığın yaşadığı sorunlara işaret eden Erbaş, "Bugün insanlığın küresel sorunları var. İslam toplumlarının kronik sorunları var. Geçmişimizdeki bu büyük alimlerin mirasçıları, varisleri olarak insanlığın yaşadığı küresel sorunları ortadan kaldırmak için ne gibi katkıda bulunabiliriz? İslam toplumlarının kronik sorunları var, çözümü için nasıl katkıda bulunabiliriz? Bunun gayreti içerisinde olmalıyız." şeklinde konuştu.

Erbaş, mezhep, meşrep kavgalarına karşı dikkatli olunmasının altını çizerek, "Bugün özellikle şer odaklarının en fazla tahrik etmek etmekte oldukları yerler, işte bu mezhep kavgaları, etnik kavgalar. Kendi ülkemizde yaşadığımız sıkıntıları biliyoruz. Etnik noktada bazı şer odaklarının neler yaptıkları, 30-35 senedir gözümüzün önünde olan şeyler. Bunlara hiçbir zaman fırsat vermemeliyiz." uyarısında bulundu.

Din istismarının da ortaya çıkardığı tehlikeye dikkat çeken Erbaş, bunlarla hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

İslam'ı doğru anlamada yaşanan bazı sorunların olduğu ifade eden Erbaş, "İlmin merkezi olan üniversitelerimizde, ilahiyat fakültelerimizde bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik neler yapmalıyız? Bunun gayreti içerisindeyiz. İnşallah hep birlikte hocalarımızla bunu başaracağız. Bunlar aşılamayacak sıkıntılar değil. Tarihin her döneminde bakıyoruz çok büyük buhranlar yaşanmış, bunalımlar yaşanmış, devletler yıkılmış yerine başka devletler gelmiş. Bunları geçmişimize baktığımız zaman görüyoruz. Dolayısıyla, o gün olmuş bugün de oluyor ama oluyor, diye bizim bir kenarda durup seyretmemiz doğru olmaz. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya destek olmak için varız biz. Yaratılış gayemiz bu. Dinimizi istismar ederek menfaat sağlamaya çalışan yapılarla, gruplarla sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Onlar önü alınmadığı zaman terör örgütü oluyorlar, onlara da fırsat vermeyelim." diye konuştu.

"İslam'ın itidal tavsiyesiyle eğitmemiz gerekiyor"

İslam dünyasında aşırı uçların varlığına işaret eden Erbaş, "Onların bir şekilde İslam'ın mutedil din anlayışına çekilmesi gerekiyor. Bu da bizim en önemli vazifelerimizden birisi. Bizim gençlerimizi, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren İslam'ın itidal tavsiyesiyle eğitmemiz gerekiyor. Bizim inancımızda aşırılıklar, yani ifrat ve tefrit her zaman reddedilmiştir." şeklinde konuştu. (İLKHA)