Amasya'da yaklaşık 800 dezavantajlı gence eğitim ve istihdam imkanı sunulacak

Amasya Valiliğince hazırlanan "Dezavantajlı Çocuk ve Gençler İçin Meslek Edindirme Eğitimleri ve İşgücü Piyasası İçin Destek Projesi" imza töreniyle başladı.

14.10.2021 16:53:59 / Güncel
Destek için 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından uygulanan "2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı" kapsamında hayata geçirilecek proje ile dezavantajlı çocuk ve gençlerin topluma kazandırılması planlanıyor.

Vali Mustafa Masatlı, Valilikte düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla hayata geçirilen 2021-2023 Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı'na katkı sunacağını ifade etti.

Proje ile mevcut iş gücü piyasasının ihtiyaçları çerçevesinde anne veya babası vefat etmiş, eğitimde ve istihdamda olmayan gençlerin istihdam edilebilirliğini artırmayı hedeflediklerini dile getiren Masatlı, bu doğrultuda Amasya Küçük Sanayi Sitesi'nde bulunan Şehit Yılmaz Zengin Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde tekstil, mobilya tasarım ve kaynak atölyesi kurulacağını anlattı.

Yaklaşık 800 gence eğitim ve istihdam fırsatı sunulacağını söyleyen Masatlı, "Mesleki ve teknik kurslar, Amasya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü aracılığı ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü modülü üzerinden düzenlenecek, kursları başarı ile tamamlayan gençlerin, daha önce istihdam taahhüdünde bulunan işletmelerde İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları kapsamında istihdam edilmeleri sağlanacaktır." dedi.

Dezavantajlı gruplara yönelik girişimcilik eğitimi, kariyer rehberliği, üniversite hazırlığı ve rehberlik ile psikolojik danışmanlık hizmetlerinin verilmesinin planlandığını anlatan Vali Masatlı, proje kapsamında ayrıca İpekköy'de toplam 10 dönümlük arazi üzerine bungalov evler, eğitim ve etkinlikler için atölyeler ile çocuk parkının bulunacağı sosyal aktivite alanı yapılacağını da sözlerine ekledi.