Macron'un aşı kartını kullanan genç para cezasına çarptırıldı

Marsilya kentinde 19 yaşındaki bir genç, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un aşı kartını kullandığı için 135 euro para cezası aldı

10.10.2021 23:36:17 / Dünya
Destek için 

Fransa'da eşine az rastlanan bir olay yaşandı.
Marsilya kentinde 19 yasındaki bir gencin, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un koronavirüs aşı bilgisini içeren aşı kartını kullandığı ortaya çıktı.
İsmi açıklanmayan şahsın, 5 Ekim’de Marsilya Hastanesi’ne girmeye çalışırken güvenlik görevlileri tarafından yakalandığı ve başka birine ait sağlık kartını kullandığının anlaşılmasının ardından polise haber verildiği ifade edildi.

135 euro para cezası aldı
Daha sonra ise şahsın kullandığı sağlık kartının Macron’a ait olduğunun tespit edildiği belirtildi. Birkaç saat gözaltında tutulan şahsın, "salgının yayılmasıyla mücadele kapsamında bir yere giriş kontrolü sırasında başka bir kişiye ait sağlık kartını ibraz etmek" suçundan 135 euro para cezasına çarptırıldı.

Daha önce kartı sosyal medyada sızdırılmıştı
Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Pfızer-BioNTech kovid-19 aşısını vurulduğunu bildiren özel Covid-19 sağlık kartı, birkaç sağlık çalışanı tarafından sosyal medyada sızdırılmıştı.
Fransa’da 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren kişiye özel sağlık kartında, aşı bilgisi, son 48 saate ait negatif test sonucu ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileşmiş olma bilgileri yer alıyor.
Covid-19 aşı kartı, restoran, bar, kafe, düğün, seminerler, ticaret fuarlarının yanı sıra aralarında tren, uçak ve otobüslerin bulunduğu uzun mesafeli toplu taşımada, hastanelerde ve huzurevlerinde bulunan ziyaretçiler ve hastaneye acilden girmeyen hastalar için zorunlu hale getirilmişti.

Kaynak: En Son Haber