İngiltere Ulaştırma Bakanı Shapps: İhtiyacınızdan fazla benzin almayın

İngiltere'de benzin tedariğindeki aksamalar nedeniyle bazı akaryakıt istasyonlarının kapanması sürücülerin istasyonlara akın etmesine yol açtı. Halk, yakıt yetersizliğinden endişe ediyor.

26.09.2021 22:35:10 / Dünya
Destek için 

Sürücülerin benzine aşırı talep göstermesi ve istasyonlarda uzun kuyruklar oluşturması üzerine İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, sürücüleri yalnızca gerektiğinde benzin almaları gerektiği konusunda uyararak ülkede bol miktarda yakıt olduğunu söyledi.

Shapps, insanların normal zamanlarda yaptıkları gibi benzin almaya devam ettikleri takdirde uzun kuyruklar oluşmayacağını ve sıkıntı yaşanmayacağını belirtti.

Covid-19 salgını, Brexit, vergi sistemindeki değişiklikler, eğitim ücretleri gibi nedenlerle meydana gelen sürücü yetersizliğinin ardından bazı şirketler benzin istasyonlarını geçici olarak kapatma kararı aldı.

Hükümet, yakıt tedariğindeki aksama nedeniyle akaryakıt istasyonları üzerindeki yoğunluğu hafifletmek için önlem olarak 5 bin yakıt tankeri ve gıda kamyonu sürücüsünün 24 Aralık'a kadar denizaşırı ülkelerden Birleşik Krallık'a girişine izin verecek. Ayrıca 5 bin kümes hayvancılığı işçisinin aynı şartlarla Birleşik Krallık'a girişine izin verilecek. 

Ulaştırma Bakanı Shapps, sürücü eksikliği konusunda yaptığı açıklamada, sıkıntının yalnızca Birleşik Krallık'a özgü bir sorun olmadığını söyledi. (İLKHA)