Komünist rejimin zulmü protesto edildi ‘UYGUR MÜSLÜMANLAR ÇİN’İN İNSAFINA TERK EDİLEMEZ’

Çin'in Doğu Türkistan'a yönelik politikası, Erzurum'da Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu ve Erzurum Sivil Toplum Platformu üyelerince protesto edildi. Programda konuşan Prof. Dr. Mustafa Ağırman, “Çinlilerin dini, imanı yoktur. Doğu Türkistan'daki Müslüman kardeşlerimiz israil zindanlarındaki Müslüman kardeşlerimizden çok daha acı sıkıntılar çekmektedir. Aileler parçalanmakta, insanlar asimile edilmektedir. Dünya oradaki insanların dertlerini dile getirmiyor." ifadelerini kullandı.

23.09.2021 07:17:21 / Doğruhaber
Destek için 

DOĞRUHABER / Mehmet Erkan Yavuz

Yakutiye kent meydanında toplanan 'Doğu Türkistan için Anadolu Seferi' organizasyonuyla bir araya gelen grup, döviz ve pankartlar açtı, başlatılan imza kampanyasına katıldı.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman, burada yaptığı açıklamada, Çin zulmünün Doğu Türkistanlı insanlara rahat vermediğini söyledi. Doğu Türkistan'ın bu durum nedeniyle dünyaya açılamadığını belirten Ağırman, "Batı Türkistan yarı bağımsız da olsa devletlerine sahip oldular ve en azından dış dünyaya açık halleri var ama 1 milyon 800 bin metrekare arazisi olan Doğu Türkistan hür dünyaya açılamıyor." dedi.

AİLELER PARÇALANMAKTA, İNSANLAR ASİMİLE EDİLMEKTEDİR

Türk devletlerinin geçmişte Çin üzerinde hakimiyet kurduğunu, bu nedenle Çin Seddi'nin yapıldığını anımsatan Ağırman, şunları ifade etti: “Çinlilerin dini, imanı yoktur. Doğu Türkistan'daki Müslüman kardeşlerimiz israil zindanlarındaki Müslüman kardeşlerimizden çok daha acı sıkıntılar çekmektedir. Aileler parçalanmakta, insanlar asimile edilmektedir. Dünya oradaki insanların dertlerini dile getirmiyor."

"TOPLAMA KAMPLARINDA ONURLARI AYAKLAR ALTINA ALINAN KADINLAR VAR"

Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirzehmet İlyasoğlu da Çin tarafından kamplarda tutulan Doğu Türkistanlılardan haber alınamadığını dile getirdi. İnsanların bu duruma sessiz kaldığını söyleyen İlyasoğlu, "Çin'deki toplama kampı Müslümanların izzetini, namusunu, şerefini ayaklar altına almış bir toplama kampıdır. Bütün dünyada kendine insan diyen ve insan haklarından bahsedenlere ve biz Müslümanlara vazife düşmektedir. Bütün Türk ve İslam alemini Çin'in bu zulmüne karşı 'dur' demeye çağırıyoruz." diye konuştu. Platform üyelerinden Doğu Türkistanlı Medine Nazimi de Doğu Türkistan'daki ailesinden haber alamadığını gözyaşlarıyla anlattı.

ANNEM KARDEŞİME ÜZÜNTÜSÜNDEN HAYATINI KAYBETTİ

Dayanacak güçlerinin kalmadığını belirten Nazimi, şunları kaydetti: "Türk vatandaşı olan kız kardeşim hasta olan anneme bakmak için Doğu Türkistan'a gitmişti ama bir daha geri dönemedi. Toplama kamplarına alınmış bir seneden fazla tutulduktan sonra serbest bırakılsa da Türkiye'de yaşadığı ve okuduğu için bölücülük yaptı diye suçlanarak götürülmüş. O günden beri kendisinden haber alamıyorum, başına ne geldi bilmiyorum. 1 yaşındaki kızı şimdi 5 yaşında ve annesine doyamadan ayrıldı. Annem kardeşime üzüntüsünden hayatını kaybetti. Ben gidip anneme bakamadım. Toplama kamplarında onurları ayaklar altına alınan kadınlar var. Yeter artık dayanacak gücümüz kalmadı biz de diğer insanlar gibi ailemizi görmek istiyoruz."

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN 40 DİLDE DÜNYAYA ÇAĞRI

Çocuk Vakfı, Dünya Çocuk Elçiliği ve Dünya Doğu Türkistan Dayanışması, "Masumiyetin Öldürüldüğü Her Yer ve Doğu Türkistan İçin 40 Dilde Dünyaya Çağrı" yaptı. Çağrı, Birleşmiş Milletlere bağlı örgütlere, insan hakları kuruluşlarına, Türkiye'de elçilik ve büyükelçiliği olan ülke temsilcilerine, ulusal ve uluslararası medyaya duyuruldu.

ÇAĞRININ ANA TEMASI: "ETNİK VE KÜLTÜREL SOYKIRIM"

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 2016 yılından bu yana Doğu Türkistan'da uyguladığı 'etnik ve kültürel soykırım'ın bütün dünyaya duyurulmasını amaçlayan çağrıda Doğu Türkistan'ın çığlığı şöyle dile döküldü: "Acıdan öylesine büyümüşken DÜNYA: Çoğalmış ve büyümüşken cevapsız sorularımız…Duyuramamışken sesimizi... Bakışamamışken göz göze insan kardeşlerimizle. 2021'e geldik ve DÜNYA kadar büyük yalnızlığımızın adı da Doğu Türkistan!" 40 dilde yapılan çağrıda ülkelere, "Nefes almak bu kadar zor mu sizin oralarda? Kardeşinize adıyla seslenmek tehlikeli mi? Eviniz bir tutuk evi, gardiyanı Çinliyken nedir yaşamak?" diye soruldu. Ayrıca insanlık adına şöyle seslenildi: "Çin, gizli açık bütün ortaklarıyla sürdürüyor bu soykırımı. Dünya atlasında yer, zaman, dil, inanç, kültür, ülke ve medeniyet ayrımı yapmaksızın: İnsanlık Savunma Hattı kurmaya hazır mısınız?"

İNSANLIĞIN KALPLERİNİ YAKINLAŞTIRACAĞI BİR DÜNYA İÇİN SESİMİZİ ÖNCE MASUMLARA DUYURMALIYIZ

Dünya Çocuk Elçiliği, Doğu Türkistan Dayanışması Sözcüsü ve Çocuk Vakfı Kurucusu (Türkiye) Mustafa Ruhi Şirin'in 40 dilde yapılan çağrı için açıklaması: "Masumiyetin öldürüldüğü her yer için İnsanlık Savunma Hattı kurulamazsa dünyada insan açığı daha da büyüyecek ve derinleşecek. Doğmuş ve doğacak çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağımıza karar vermeliyiz. İnsanlığın kalplerini yakınlaştıracağı bir dünya için sesimizi önce masumlara duyurmalıyız."