Taliban Hindistan'ı da korkuttu

Hindistan Yönetimi Taliban'ın iktidar olması ile Afganistan Pakistan ilişkilerinin iyileşeceğini bu durumun da Keşmir sorununa "olumsuz" etki edeceğini düşünüyor

14.09.2021 14:41:24 / Dünya
Destek için 

Hindistanlı liderler, Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesini endişeyle izliyorlar ve bu durumun rakipleri Pakistan'a fayda sağlayacağından ve Keşmir mücadelesinde direnişçilere destek sağlanmasından  korkuyorlar.

2014-2016 yılları arasında kuzey Hindistan'ın eski askeri komutanı olan Korgeneral Deependra Singh Hooda, Afganistan'daki Taliban zaferinin ardından Pakistan sınırındaki militan grupların "kesinlikle insanları Keşmir'e itmeye çalışacaklarını" söyledi.

Hooda, Keşmir'e herhangi bir savaşçı akınının 'güvenlik durumunu istikrarsızlaştıracağını ve bölgeyi askeri bir çatışmaya sürükleyip sürüklemeyeceğini tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu da sözlerine ekledi.

Komşular Hindistan ve Pakistan, Keşmir için iki kez savaştı ve her iki ülke de Himalaya bölgesinin bazı kısımlarını yönetiyor, ancak tam olarak üzerinde hak iddia ediyor.

 

Etiketler: