Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bin 399 yabancı uyruklu firma ihracat yapıyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde aktif olarak ihracat yapan toplam bin 399 yabancı uyruklu firmanın bulunduğunu ifade etti.

13.09.2021 16:05:14 / Ekonomi / Gaziantep Haberleri
Destek için 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren yabancı uyruklu ihracatçı firmalarla ilgili bir değerlendirme yapan Kileci, Gaziantep’in birlikte iş yapma kültürüne sahip bir şehir olduğunu ifade etti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde aktif olarak ihracat yapan toplam bin 399 yabancı uyruklu firmanın bulunduğunu ifade eden Kileci, “Bu firmalardan 673’ü Ocak-Ağustos 2021 döneminde 319,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.” ifadelerini kullandı.

“Mültecileri karşımıza değil, yanımıza almak istiyoruz”

Gaziantep’in birlikte iş yapma kültürüne sahip bir şehir olduğunu belirten Kileci, “Bölgemizdeki mültecilerin istihdama katkılarının olumlu bir noktada olduğu söylenebilir. Gaziantep birlikte iş yapma kültürüne sahip bir şehir. Dolayısıyla mültecileri karşımıza değil yanımıza almak istiyoruz. Göç, aleyhe ya da lehe çevrilebilen bir olgudur. Siz göç akımını iş gücüne çevirebilir, üretime entegre edebilirseniz bu kentin lehine olur. Aksi halde işsiz, aşsız bırakılan insanlar potansiyel bir tehlike oluşturur ve bu toplumun her alanında domino etkisiyle hissedilir. Gaziantep göç almaya alışmış ve bunu yönetmeyi öğrenmiş bir şehir. Sadece mültecileri değil, ülkemizin başka noktalarından gelen vatandaşlarımızı da ticari ve sosyal hayatımıza kolaylıkla entegre edebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yabancı uyruklu firmaların ihracattan aldıkları pay ve ürün kalemlerine de değinen Kileci, “Bölgemizde faaliyet gösteren yabancı uyruklu firmaların toplam ihracatımızdan aldıkları pay yüzde 4, Ocak-Ağustos 2021 itibariyle yabancı uyruklu firmaların ağırlıklı olarak ihracat gerçekleştirdikleri ülkeler ise 83,6 milyon dolarla Suriye, 62 milyon dolarla Irak, 38,2 milyon dolarla Almanya, 13,5 milyon dolarla Mısır, 11,4 milyon dolarla Birleşik Devletler. Başlıca ihracat kalemlerini ayakkabılar, örme giyim eşyaları, halılar ve yer kaplamaları ile çeşitli mamul eşyalar, hijyenik havlu, bebek bezi ve benzeri ürünler oluşturuyor.” diye konuştu.

Kileci, “Son olarak şunu vurgulamak gerekir ki bizim belirlediğimiz şartlarda ve standartlarda çalıştıkları sürece sektöre elbette katkıları var ama büyük oranda bir etki söz konusu değil. Bugüne kadar her şeyi kendi imkânları ile inşa eden ve yükselen bu bölge, dışarıdan aldığı göçlerle ve yabancı unsurlarla kalkınmış değildir. Dolayısıyla gelen göç geri gittiğinde de bizim açımızdan değişen bir şey olmayacaktır.” dedi. (İLKHA)