Kudüslü heykeltraştan Celbu' esirlerine "Özgürlük Kaşığı" hediyesi

Kudüslü bir heykeltraş, bir hafta önce işgalciler tarafından çok sıkı korunan Celbu' Hapishanesi'nden, bir yıla yakın bir süre içinde kaşıkla kazdıkları tahmin edilen bir tünelle kaçarak özgürlüklerini elde eden esirlerin bu eylemlerini sembolleştirmek amacıyla yaptığı ve "Özgürlük Kaşığı" adını verdiği bir kaşık tutan el heykeli yaptı. 

13.09.2021 14:54:07 / Dünya
Destek için 

Filistin Enformasyon Merkezinin haberine göre Kudüslü heykeltraş Meysem Abdal dün akşam yaptığı açıklamada, kaşık tutan el şeklindeki sanat eseriyle, birbirleriyle yardımlaşarak, işgal rejiminin zincirlerini kırmak için kaşıkla tünel kazan esirlerin bu eylemlerini sembolleştirmek istediğini dile getirdi. 

Abdal, söz konusu sanat eserini yapma çalışmalarının videolarını da sosyal medya organlarından Instagram'daki hesabında yayınladı. 

Abdal, özgürlük kaşığının, tüm tevazusuyla birlikte "Gevşemeyin, üzülmeyin eğer inanıyorsanız en üstün sizsiniz" mesajının izzetini içinde barındırdığını vurguladı. 

6 Eylül Pazartesi günü sabaha doğru 04.00 sıralarında hapishaneden kaçmayı başaran esirleri yakalamak için işgal güçleri, Celbu Hapishanesi'nin çevresinde ve Filistin'in Batı Şeria bölgesinde bütün askerlerini ve güvenlik güçlerini adeta savaşa çıkarır gibi harekete geçirip çok geniş çaplı arama yaptı. Bütün bu aramalar sonunda 10 Eylül Cuma akşamı iki esiri yakaladığını duyurdu. İki esiri de Cumartesi sabahı yakaladığını açıkladı. Ancak kaçan esirlerden Eyhem Kememci ile Munadil Enfi'at'ı henüz ele geçirebilmiş değil.