Meşal, Lübnan Hükümeti'nden Filistinli muhacirlere yardımcı olmalarını istedi

HAMAS'ın Filistin dışındaki lideri Halid Meşal, Lübnanlı yetkililere ülkelerinde yaşayan Filistinli muhacirlerin sıkıntılarını hafifletmeleri çağrısında bulundu.

12.09.2021 14:30:07 / Dünya
Destek için 

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Hükümeti yeni kuran Başbakan Necip Mikati ile yaptığı telefon görüşmelerinde, Lübnan'da yeni kurulan hükümet nedeniyle tebriklerini ileten Meşal, Lübnan'da yaşayan ve geçmişte çeşitli sıkıntılara maruz kalan Filistinli muhacirlere yardımcı olunması çağrısında bulundu.

"Filistinli mülteciler, kardeş Lübnan'a ve sığındıkları tüm ülkelere ancak destek ve yardımcı olurlar." diyen Meşal, Lübnanlı liderlerden Filistin topraklarına dönünceye kadar Lübnan'da ikamet eden Filistinli mültecilere yardımcı olmalarını ve sıkıntılarını hafifletmelerini istedi.

Görüşmede, Lübnan'da kurulan yeni hükümetin başarılı olmasını dileyen Meşal, Lübnan'ın ve aziz halkının içinde bulunduğu krizlerden kurtulması, huzur ve istikrara kavuşması temennisinde bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, 13 ay süren siyasi boşluğun ardından cuma günü 24 bakandan oluşan yeni hükümetin kuruluşuna imza attı.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)'nın verilerine göre, Lübnan'da yaklaşık 180 bin Filistinli muhacir bulunuyor. (İLKHA)