Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çeltik fiyatları açıklaması

Kabine Toplantısı'nın ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeltik fiyatını belirlediklerini söyledi.

06.09.2021 21:15:18 / Ekonomi
Destek için 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Çeltik fiyatlarını belirledik. Ton başına baldo çeşidi için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacaktır." dedi.

"Afet bölgelerinde evleri 1 yıla kadar teslim edeceğiz"

Bugün yeni eğitim döneminin açılışını gerçekleştirdiklerini, yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, salgınla mücadele sürerken afetlerin yol açtığı can kayıplarının da acısını hissettiklerini, afet bölgelerinde evleri 1 yıla kadar bitirip hak sahiplerine teslim etmeyi amaçladıklarını belirtti.

"Yardım kampanyasında miktar 345 milyon liraya ulaştı"

Erdoğan, "Afet gününden beri 3-5 günlük istisnalar dışında bölgeden ayrılmayan bakanlarımız var. Adeta afet bölgesine kamp kurdular. Son afetler için düzenlenen yardım kampanyasında toplanan miktar da 345 milyon liraya ulaştı. AFAD tespitlerine göre selin vurduğu 3 ilde vatandaşlarımızın 509 milyon liralık zararı olmuştur. Afetlerin ortaya çıkmasını engelleyemeyiz ama hasar ve can kayıplarını en aza indirecek sistemi kurmak da elimizde. Avrupa'daki sel felaketlerinin ardından aylarca kaldırılamayan atıkları da birkaç haftada temizledik. Özel sektör dahil tüm kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı da AFAD'ın yönergelerine göre afet planlarını gözden geçirmeye, eksiklerini tamamlamaya davet ediyorum." dedi.

"Temel amacımız yüksek katma değerli üretimi öncelemek"

Zorlu bir dönemden geçildiğini anımsatan Erdoğan, "Ayrıca zorlu bir dönemde Türkiye salgının ekonomik etkilerine karşı son derece başarılı oldu. Orta Vadeli Plan'ımızı da dün duyurduk. Orta Vadeli Program'da hedeflerimizi ortaya koyduk. Temel amacımız yüksek katma değerli üretimi öncelemek. Enflasyonun kalıcı olarak tek haneli seviyeye inmesini de hedefliyoruz. Mali disiplinin sürmesi olmazsa olmazımızdır. Bunu herkes bir defa böyle bilecek. Büyüme Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasının birinci unsurudur." diye konuştu.

"Milli gelirimizi 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız"

Erdoğan, "Milli gelirimizi de bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız. Nitelikli istihdamı oluşturan, cari açık üretmeyen, gelir dağılımı adaletini gözeten büyüme yapısını tesis edeceğiz. Ayrıca Orta Vadeli Program kapsamında, istihdamın yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artmasını, işsizlik oranının kademeli gerilemesini hedefliyoruz. Sanayi sektöründe de teknoloji seviyesi yüksek sabit sermaye yatırımlarını ve doğrudan yabancı yatırımları özendireceğiz."

"Döviz rezervlerimiz 118 milyar doları aştı"

"Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır." diyen Erdoğan, "Seyahat gelirleri de bu yılın haziran ayı itibarıyla yıllık yüzde 31 oranında artarak cari dengenin iyileşmesine önemli katkı sağladı. Ekonomimiz kesintisiz büyüdü. Bu yılı da yüzde 9 civarında bir büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz." ifadesini kullandı.

"vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaya davet ediyorum"

Vatandaşlara aşı olma çağrısını yenileyen Erdoğan, salgınla mücadelede hâlâ en tek ve en önemli kozlarının aşı olduğunu, okulların açıldığı, iş yerlerinin tam kapasite üretime geçtiği bu dönemde, vatandaşları aşı olmaya davet ettiğini vurguladı. (İLKHA)