Kuyumcular altındaki düşüşün yatırım için “fırsat” olarak değerlendiriyor

Covid-19 salgınının ekonomik etkileri ve döviz kurlarının hareketliliği nedeniyle sene içerisinde 500 lira bantlarına kadar yükselen altın fiyatları son günlerde 460-480 lira bantlarına kadar geriledi.

25.08.2021 14:15:15 / Ekonomi / Gaziantep Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Nisan ayından itibaren ilk defa bin 750 doların altını gören ons altın 2021 yılında son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ons altındaki düşüş gram altının da 480 liraya kadar gerilemesine neden oldu.

Yaşanan düşüşle birlikte yatırım yapmak isteyen vatandaşlar kuyumcuların yolunu tutarken fiyatları düşen altında yatırım amacıyla alımların arttığını ifade eden kuyumcular, altın fiyatlarının kısa vadede aynı seviyelerde seyredeceğini söyledi.

 

Gaziantep’teki kuyumcular, altın fiyatlarının her zaman yükselişte olacağını ve bu düşüşün alım fırsatı yönünde olduğuna dikkat çekiyor.

Altında ki düşüşün ons altın düşüşünden kaynaklı olduğunu ifade eden kuyumcular, düşüşün altına yatırım yapmak için bir fırsat olduğunu değerlendiriyor.

Son günlerde altının gram fiyatlarında yaşanan düşüş dolayısıyla altın satışlarında hareketlenmenin olduğuna dikkat çeken kuyumcular, özellikle de salgın sonrası ilk kez gurbetçilerin yoğun bir şekilde memleketlerine gelmesi ile piyasaların tekrar eski hareketli günlerine döndüğünü bildiriyor.

Son günlerde piyasalarda önceki senelere göre yüzde 70 seviyelerinde bir hareketliliğim yaşandığını belirten kuyumcular, özellikle altının gram fiyatındaki düşüşün talebi artırdığına dikkat çekiyor.

Yaklaşık bir aydır altın fiyatlarında ciddi bir düşüşün olduğunu bildiren kuyumcu Erhan Tabur, altın fiyatlarının 460-480 lira bandında olduğunu söyledi.

“Altının 540 lira bandına kadar yükseleceği öngörülüyor”

Altın fiyatlarının düşmesinin ardından vatandaşlardan altına ciddi yönelim olduğunu belirten Tabur, “Turizm sezonunun açılması, turistlerin ve yurtdışındaki gurbetçilerimizin gelmesi ile bir hareketlilik oldu. Şu anda piyasada rahatladı, ekonomik anlamda piyasada bir para döngüsünün olduğunu görüyoruz. Piyasalar rahat olduğundan dolayı altın fiyatları şu anda geriledi. Tabi düğün sektörü de yine umut ettiğimiz kadar hareketli olmadıysa da tabi ki bize can damarı oldu. Düğün hareketliliğini kısmen de olsa yaşadık. Bu durum hamdolsun altın fiyatlarının yükselmesine neden olmadı. Fiyatların şu anda düşük olması vatandaşın biraz alım gücünü arttırdığı için altın alımlarında bir hareketlilik var. Kuyumcularda yaklaşık 40 gündür bir hareketlilik var. Yaklaşık 40 gün sonra altın fiyatlarını tekrar 500 lira bandını yakalayacağını düşünüyoruz. Altına yatırım yapmak isteyenler için şu anda altın almaları için en doğru dönemdeyiz. Çünkü altının gördüğü rakamları göz önüne aldığımızda daha öncesinde 540 liraya kadar yükselen bir rakam var. Altının 540 lira bandına kadar yükseleceği öngörülüyor.” dedi.

“Uzun vadede en iyi yatırım aracı altındır”

Altın fiyatlarındaki düşüşün geçici olduğunu belirten Mehmet Galip Aytaç, uzun vadede en iyi yatırım aracının altın olduğunu ifade ederek, “Şu anda yatırım yapmak isteyenler için bir fırsattır. Çünkü altın kesinlikle yükseldiği noktayı bırakmaz. Altının hızlı bir şekilde tekrar yükseleceğini tahmin ediyoruz. şu anda altın alacaklara tavsiyemiz; ellerini çabuk tutsunlar. Çünkü altın tekrar hızlı bir şekilde yükselecektir. Bayram sonrası gurbetçilerin gelmesi ile birlikte piyasaya bir hareketlilik var. Düğün için ve düğüne hazırlık yapanlar ile yatırım yapmak isteyenler için şu anda altına almaları menfaatlerine olur. Çünkü altında bayağı bir yükseliş bekleniyor. Altının daha da aşağı düşeceğini sanmıyorum ve bundan sonra altın yükselişe geçecektir. Yatırım yapmak için şu anda tam zamanıdır. Şu anda altın alanlar kârlı çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

“Altındaki düşüş kısa vadelidir”

Vatandaşın altını yatırım aracı olarak gördüğünü ve altın fiyatının da düşmesi ile altına talep arttığını ifade eden Cihan Cesur ise şunları söyledi:

“Yaklaşık bir aydır altın fiyatları düşüyor. Fakat son birkaç gündür de daha iyi düştü. Ama uzun vadede altının tekrar yükseleceğini düşünüyorum. Gurbetçi ve turizm sezonu olduğundan dolayı biraz hareketliğimiz vardı. Şu an için biraz daha altın aşağı düşer ama bu düşüş kısa vadeli düşüştür. Bundan sonra tekrar altın yükselecektir, altın hiçbir zaman yükseldiği noktadan geri gelmez.”

“Altın her zaman gelecek adına yatırım için en iyi bir araçtır”

Burak Babaoğlu da 500 lira seviyesinde olan altının son günlerde doların düşmesine bağlı olarak 485 lira kadar gerilediğini bildirerek, “Bu düşün biraz daha devam edeceğini düşünüyoruz. Şu anda altın almak için tam bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. 2019'un ekim ayında altın 275 liraydı, şu anda da 485 lira oldu. Altın her zaman gelecek adına yatırım için en iyi bir araçtır. Biraz daha düşüş bekliyoruz ama uzun vadede altının 500 liranın üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Satışlarımız bayramdan sonra oldukça iyi bir seviyedeydi. Gurbetçilerimizin de gelmesiyle ciddi bir altın satımı yaptık. Fakat gurbetçilerimizin ülkemizi terk etmesi ile birlikte satışlarımızda yavaşlama görülüyor. Düğün sezonunda satışlarımızı etkiledi ama gurbetçilerin etkisi daha büyüktü.” diye konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar