Açıklanan zam teklifine tepkiler gelmeye devam ediyor

4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren Kamu İşverenin dün açıklanan zam teklifinin, beklentileri karşılamaktan uzak olduğu belirtildi.

13.08.2021 21:20:16 / Güncel / Bingöl Haberleri
Destek için 

Bingöl Memur-Sen İl Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, maaş zammı teklifinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Dün açıklanan teklifin beklentileri karşılamaktan uzak olduğu belirtilen açıklamada, "2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir. Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir." denildi

Memura zammı enflasyon değil kamu işverenin vermesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz.

Açıklamanın devamında, "Titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.” denildi.(İLKHA)