Batman’da STK’lardan “Aşı” çağrısı

Covid-19 aşı oranının en az olduğu iller arasında bulunan Batman’da bir araya gelen yaklaşık 40 sivil toplum kuruluşu, düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla halkı aşı olmaya çağırdı.

07.08.2021 18:30:17 / Güncel / Batman Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütlerinin de aralarında bulunduğu grup, Coronavirus aşısına duyarlılık sağlamak amacıyla “Tedirgin olma aşı ol” sloganıyla Atatürk Parkı’nda bir araya geldi.

 

Burada düzenlenen basın açıklamasını okuyan Batman Eczacılar Odası Başkanı Adnan Bayhan, son günlerde kentte Covid-19 vakalarının yeniden artmaya başladığını belirtti.

Mevcut koşullar altında Covid-19 ile mücadelenin en önemli aracın aşı olduğunu söyleyen Bayhan, “Bu güne kadar tüm dünyada 4 milyarı aşkın doz aşı uygulanmıştır. Bir süredir ülkemizde 16 yaş üstü tüm nüfusun aşıya ulaşabiliyor olmasını pandeminin kontrol altına alınması adına oldukça değerli bulduğumuzu ifade etmek isteriz. Batman’da toplumsal bağışıklığın sağlanması için 500 bin civarında kişinin çift doz aşılanması gerekmektedir. Hâlbuki ilimizde 6 Ağustos itibariyle çift doz aşılanmış kişi sayısı 93 bin 112 olup maalesef çift doz aşı olmuşlarımızın oranı yüzde 15,01'dir.” dedi.

Aşıyla ilgili gerçek dışı iddiaların dikkate alınmamasını isteyen Bayhan, “Covid-19 için onay almış, faz-3 çalışmalarını sürdüren hiçbir aşıda virüsün kendisi bulunmamaktadır. Yani aşı ile size hastalık bulaştırılmaz. Genç olmak sizi hastalıktan ve kötü sonuçlarından korumaz. Aşılar onay alındığı tüm yaş gruplarında yapılmalıdır. Aşılar kısırlık yapmaz. Yapılan bir çalışma, erkeklerde aşılanmanın semen kalitesine olumlu bazı etkiler gözlendiğini dahi ortaya koymaktadır.” diye konuştu.

Açıklamasında tüm halkı aşı olmaya çağıran Bayhan şunları söyledi: “İlimizde son günlerde artan vaka artışları ile beraber hastanelerde yatan hastaların çok önemli bir kısmı aşısız ya da yetersiz dozda aşılanmış olanlardır. Halen hastalık dolayısıyla ölen kişilerin çok büyük bir kısmı aşılanmamış kişilerden oluşmaktadır. Toplumsal bağışıklık sağlanmadan bu salgın bitmez, toplumsal bağışıklanma da aşısız olmaz. Batman’daki sivil toplum örgütleri olarak tüm toplumu aşı olmaya çağırıyoruz.”(İLKHA)Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar