​2 yıldır evlat nöbetindeydiler: PKK'nin kaçırdığı çocuklarına kavuştular

Diyarbakır'da aralarında yaklaşık 2 yıldır evlat nöbetinde olan ailelerin de bulunduğu 3 aile, PKK tarafından kaçırılan çocuklarına kavuşmanın sevincini yaşadı.

29.07.2021 13:30:14 / Güncel / Diyarbakır Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Diyarbakır'da çocukları PKK tarafından dağa kaçırıldığı gerekçesiyle 696 gündür evlat nöbeti tutan ailelerin kararlı bekleyişleri karşılığını bulmaya devam ediyor.

Bu kapsamda HDP Diyarbakır İl Binası önünde yaklaşık 2 yıldır evlat nöbeti tutan Ayşegül ve Rauf Biçer çifti ile anne Güllü Turan'ın çocukları teslim oldu. Teslim olanlardan biri de geçtiğimiz nisan ayında evlat nöbetine katılan abla Hayriye Akyüz'un kardeşi oldu.

Teslim olan 3 PKK'linin ailesi için Diyarbakır İç Kale Valilik Makamında buluşma töreni düzenlendi.

Duygusal anların yaşandığı buluşma töreninde aileler, PKK'nin kaçırdığı çocuklarına ve kardeşlerine kavuşmanın sevincini yaşandı.

Yaklaşık 2 yıldır evlat nöbetindeydiler

Biçer çifti, 2018 yılında 17 yaşındayken dağa kaçırılan oğulları Mustafa'ya kavuşmak için oturma eylemine 3 Eylül 2019’da Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinden katılmıştı.

Anne Güllü Turan ise, Tunceli'de 2015 yılında lise öğrencisiyken HDP Tunceli İl Başkanlığı binasına giden ve burada kandırılarak PKK'ye katılan kızı Alev Turan için Mart 2020'de evlat nöbetine katılmıştı.

Hayriye Akyüz de 2018 yılında Diyarbakır’dan Mersin’e gezmeye gideceğini söyleyen ve 25 yaşında iken kaybolan kardeşi Ensari Karaşan için 7 Nisan 2021 tarihinde evlat nöbetine katılmıştı.

3 PKK'li de dün Şırnak'ta kolluk kuvvetlerine teslim oldular

Teslim olanlardan İbrahim Karaşan'ın; İstihbarat Komutanlığı ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı İkna Süreci Uzmanları, Alev Turan'ın; Tunceli İl Jandarma Komutanlığı İkna Süreci Uzmanları, Mustafa Biçer'in; Diyarbakır TEM Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğünün çalışmaları sonucu dün Şırnak'ta kolluk kuvvetlerine teslim olduğu öğrenildi.

Böylece çocuklarına kavuşan evlat nöbetindeki ailelerin sayısı 31'e yükselmiş oldu. (İLKHA)

 

Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar İlgili Galeriler