​Tarihi geçmiş ilaçlar Covid-19 hastalarına verildi!

Covid-19 tedavisinde kullanılan Favicovir ilacının kullanım ömrünün bitmesine rağmen hastalara verildiği iddialar edilirken yetkililer ilacın ömrünün Sağlık Bakanlığı kararıyla 11 ay uzatıldığını, bu nedenle endişe edilmemesi gerektiğini belirtti.

14.07.2021 15:15:22 / Güncel / Siirt Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Siirt'te Covid-19 test sonuçları pozitif çıkan hastalara tedavi için verilen ilaçlarda son kullanma tarihlerinin geçmesine rağmen üzerlerine yapıştırılan ikinci bir etiketle son kullanma tarihlerinin uzatıldığı iddia edildi.

Kentte, Coronavirus testi pozitif çıkan bir gencin evine gelen filyasyon ekipleri, kullanması için gence bazı ilaçlar verdi. Covid-19 hastası genç, ilaçları incelerken Favicovir adlı ilacın üzerinde son kullanma tarihinin "09.2022" yazılı etiketi gördü. Bu etiketi kaldıran genç, bu kez son kullanma tarihi "28.02.2021" yazılı olan başka bir etiket gördü.

Covid-19 hastası gencin kardeşi Metin Kurt, ilacın son kullanma tarihinin geçmesiyle nedeniyle  hastalarının ilacı kullanmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Kurt, "İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri Coronavirus hastası kardeşime, ilacın Türkiye genelinde bu şekilde dağıtıldığını, kullanması gerektiğini ve bir şey olmayacağını söylediler. Ancak biz bu noktada tedirginiz." dedi.

 

İlacın son kullanma tarihi 11 ay uzatıldı

İddialar üzerine İLKHA'nın görüştüğü Siirt il Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür, ilacın son kullanma tarihinin Sağlık Bakanlığı kararıyla uzatıldığını, bu nedenle endişe edilmemesi gerektiğini belirtti.

Ömür, şunları kaydetti:

"Son dönemlerde tarafımıza da bu tür şikâyetler iletilmeye başlanmıştı. Bakanlık tarafından belirlenen ilaçlardan olan Favicovir'in raf ömrü üç ay olarak belirlenmişti fakat daha sonra bilimsel kurulların aldığı karar ile 11 aya uzatıldı. Bakanlığın bu konuda bize resmi bir yazısı da var, ilaçların eğer rengi, şeklinde ve fiziksel özelliklerinde bir bozulma yoksa 11 aya kadar kullanabiliyoruz. Kesinlikle yanlış anlaşılma olmasın, vatandaşlar bu ilaçları güvenle kullanabilir. Kullanım tarihinin uzatıldığını filasyon ekiplerimize iletmiştik. Her arkadaşımız da ilacı verdiği aileye bunu anlatıyor ama bazen bilgi eksikliği olan vatandaş bu konuda yanlış düşünebiliyor. Kesinlikle öyle bir düşünceye kapılmasınlar ve ilaçlarını gönül rahatlığı ile kullansınlar."   (İLKHA)Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar