Tacikistan sınırında gerginlik

İşgalci ABD birliklerinin Afganistan'dan çekilmesi ile bağlantılı olarak sınırdaki değişikliklere hazırlanmaya başladı. Tacikistan’ın Gorno-Badakhshan Özerk Bölgesi başkanı, sınırdaki çalışmaları güçlendirmek için eylem planları geliştirmek üzere güvenlik güçlerini topladı.

21.06.2021 16:53:27 / Dünya
Destek için 

Gorno-Badakhshan Özerk Bölgesi başkanı Yodgor Fayzov, güvenlik yetkililerini, Amerikan askeri güçlerinin Afganistan'dan çekilmesi ve sınırdaki tüm bölgelerin yaşam destek tesisleri ele geçirilmesi vakalarının artmasıyla bağlantılı olarak sınırdaki çalışmaları güçlendirmek için eylem planları geliştirmek üzere bir araya getirdi.

Fayzov, "Afganistan sınırındaki güvensiz durum, iç istikrarı koruma ihtiyacının bir işaretidir" dedi.

Bölge başkanı, sınır muhafızlarından ülke sınırlarının korunmasını güçlendirmelerini, sınır bölgelerinin nüfusu ile uygun çalışmalar yapmalarını istedi. Fayzov, sınırın ihlali durumunda, savaşmak, vatanı savunmak için ayağa kalkmalıdır, dedi. Bölgenin hudut kasaba ve köylerinde malzeme ve teknik altyapının oluşturulması ve personel sayısının artırılması emri verildi.

 

Toplantıda Afganistan'dan gelebilecek muhtemel mültecilere yardım sağlanması, barınma, yiyecek, giyecek ve ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması gibi görevler tartışıldı. Bölge başkanı ayrıca düzenli ortak askeri tatbikatlara duyulan ihtiyacı da hatırlattı.