TÜBİTAK 52. lise öğrencileri araştırma projeleri finalinde Malatya’dan iki proje ödül aldı

Türkiye Geneli TÜBİTAK 52. Lise öğrencileri araştırma projeleri Final yarışmasında Malatya’dan Bir Proje Türkiye ikincisi olurken bir proje de teşvik ödülü aldı.

09.06.2021 15:40:16 / Bilim & Teknoloji / Malatya Haberleri
Destek için 

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir.

Bu yıl yarışmaya Türkiye genelinde; 2 bin 615 farklı okuldan 11 bin 251 kız ve 7 bin 858 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19 bin 109 öğrencinin hazırladığı 14 bin 10 proje başvurusu yapılmıştı.

Proje başvurularının ön değerlendirmeleri; Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 2 bin 160 projenin sahibi öğrenciler, 25-26 Mart tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştı. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 240 proje, 1-3 Haziran tarihleri arasında final değerlendirmesine katılmıştı.

Bu yıl final yarışmasına 52 ilde bulunan 182 farklı okuldan toplam 383 projenin sahibi öğrenci katılmış, Final yarışmasına katılan 240 projeden 12’si birincilik, 24’ü ikincilik, 36’sı üçüncülük ve 36’sı teşvik olmak üzere toplam 108 projenin sahibi öğrenci ödül kazandı.

Malatya’da 12 alanda 146 proje başvurusu yapılmış bunlardan 31 proje bölge sergisine katılmıştı. Bölge sergisinde 5 proje bölge birincisi olarak finalde yarışma hakkını elde ederek   final yarışmasına katılarak bu projelerden ikisi derece yaptı.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer Güler’in yaptığı, öğrencilerinden Feridun Balaban’ın hazırladığı proje, Kimya alanında Türkiye ikincisi, yine Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Arzu Bozdağ Tulum’un yaptığı, öğrencilerinden Ege Atakan Yapa ve Ahmet Turan Zarıç’ın hazırladığı proje, Değerler Eğitimi alanında teşvik ödülü aldı. (İLKHA) Etiketler: