Diyarbakır'da helikopter destekli organize suç örgütü operasyonu: 25 gözaltı

​Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından organize suç örgütlerine karşı yürütülen operasyon kapsamında 25 kişi gözaltına alındı, çok sayıda silah ve uyuşturucu ele geçirildi.

04.06.2021 10:50:22 / Güncel / Diyarbakır Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, operasyonların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütüldüğü belirtildi.

 

Gerçekleştirilen operasyonların gerekçesi olarak "Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı suç örgütü kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak ve örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, uyuşturucu madde imal ve ticareti yapmak ve nakletmek, yağma, 6136 sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar hakkında kanuna muhalefet ile genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçlarını işlemek." olarak gösterildi.

Cezaevinden suç örgütü yönetmiş

Yapılan açıklamada 24 adrese eş zamanlı helikopter destekli operasyon yapıldığı belirtilerek "Liderliğini ceza evinde tutuklu olan E.K. isimli şahsın, yöneticiliğini ise Ş.K. ve R.Ç. isimli şahısların yaptığı suç örgütüne yönelik yapılan kapsamlı ve titiz çalışmalar neticesinde 1 haziranda 24 adrese eş zamanlı olarak özel harekât kuvvetleriyle helikopter destekli operasyon yapılmıştır." denildi.

2'si suça sürüklenen çocuk olmak üzere toplam 25 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda ele geçirilen silah, mühimmat ve uyuşturucu madde miktar ve niteliğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1 adet AK-47 uzun namlulu silah, 3 adet pompalı av tüfeği, 16 adet değişik çap ve özelliklerde tabanca, 8 adet şarjör, 272 adet değişik çap ve özellikte fişek, 39 adet tüfek kartuşu, 620,94 gram eroin maddesi, 201,52 gr metamfetamin maddesi, 1,01 gram esrar maddesi ile 1 adet uyuşturucu madde içmek amacıyla kullanılan PİPE olarak tabir edilen cam tüp ele geçirilmiş, 2'si suça sürüklenen çocuk olmak üzere toplam 25 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Açıklamanın devamında gözaltına alınanların 11'inin tutuklandığını, 5'inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar İlgili Galeriler