KPSS başvuruları başladı

Binlerce kişiyi ilgilendiren 2021 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ile Eğitim Bilimleri oturumu için ÖSYM’den açıklama geldi.

28.05.2021 14:13:10 / Güncel
Destek için 

Binlerce kişiyi ilgilendiren 2021 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ile Eğitim Bilimleri oturumu için ÖSYM’den açıklama geldi. KPSS başvurusu ne zaman? geç başvurular ne zaman? KPSS sınavı ne zaman? KPSS Başvuru ücreti ne kadar ödenecek? KPSS Başvuru nasıl yapılır?

KPSS başvurusu ne zaman?

ÖSYM'nin duyurusuyla KPSS başvuruları başladı ve 14 Haziran'a kadar devam edecek.

KPSS başvuruları 28 Mayıs tarihinde başladı ve 14 Haziran'da sona erecek. Adaylar, ÖSYM AİS üzerinden KPSS başvurusu işlemlerini eksiksiz olarak tamamlamalı ve sınav ücretini belirtilen bankalara yatırmaları gerekmektedir. KPSS başvuru işlemini tamamlamayan adaylar, sınava giremeyecektir

Geç başvurular ne zaman?

Geç başvuru günleri (KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT) : 22-23 Haziran 2021 (Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak 22-23 Haziran 2021 tarihlerinde ödenir.

KPSS sınavı ne zaman?

KPSS sınav tarihleri, sınav saatleri, sınav süreleri

  • Genel Yetenek-Genel Kültür : 1 Ağustos 2021, Saat: 10.15, 130 dakika
  • Eğitim Bilimleri : 1 Ağustos 2021, Saat: 14.45, 100 dakika
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 7 Ağustos 2021, Saat: 10.15
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra (Hukuk, İktisat, Maliye) : 7 Ağustos 2021, Saat: 14.45
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah (İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 8 Ağustos 2021, Saat: 10.15
  • ÖABT TARİHİ, SINAV SAATİ : 15 Ağustos 2021, Saat: 10.15 / ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınav Saati : 14.45

KPSS Başvuru ücreti ne kadar?

  • KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) : 90,00 TL
  • KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin) : 65,00 TL
  • ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin) : 90,00 TL

Başvurusunu veya tercihini yapmayan, başvurusu veya tercihi geçersiz sayılan/iptal edilen veya silinen, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler iade edilmez/devredilmez. Ücretlerin doğru/yanlış yatırılmasının sorumluluğu adaya aittir.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti ile sınav/ek yerleştirme ücreti alınmaz.

KPSS Başvuru nasıl yapılır?

ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yer alan Aday İşlemleri sisteminde "Güncel İşlemler" bölümünden 2021- KPSS Başvuru butonuna tıklanır. Buradan girilecek olan sınavlar seçilir. Öğretmenlik için sınava girecek olan adaylar KPSS GY-GK, Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavlarını seçer. Üç oturum için ayrı ayrı ödeme yapılması gerekir. Sınav merkezleri de seçildikten sonra ödeme işlemi gerçekleştirilir. Başvuru yapacak adayların ÖSYM sitesinde yayınlanan başvuru kılavuzunu dikkatli bir şekilde incelemeleri önemlidir.  Başvuru hakkındaki tüm detaylı bilgiye başvuru kılavuzundan ulaşılabilir. 

İlgili Haberler