Tarihi Tuz Hanı butik otel kafe ve restoran olarak hizmet verecek

​​Yerli ve yabancı turistler için bir cazibe merkezi haline getirilmesi beklenen 200 yıllık Tuz Hanı tamamlandıktan sonra butik otel, kafe ve restoran olarak işlev görecek.

19.04.2021 11:20:09 / Güncel / Adıyaman Haberleri
Destek için 

Merkezi Ankara'da bulunan Vilayetler Birliği'ne verilecek olan Tuz Hanı'nın kurumsal olarak işletileceği belirtildi.

Konuyla ilgili Adıyaman Valiliğinden yapılan açıklamada "Tarihte yolcuların konaklama ve ticaret merkezi olarak inşa edilen ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran 200 yıllık Tarihi Tuz Hanı, aslına ve günümüz şartlarına uygun yapılan restorasyon çalışmalarının ardından mimari güzelliğiyle dikkatleri üzerinde topluyor.  İl Özel İdaresi tarafından projelendirilerek restorasyon çalışmaları bitirilen Tarihi Tuz Hanı,  ihtişamlı yeni görüntüsü ile butik otel, kafe ve restoran olarak halka hizmet verecek olup, bu sezon ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, restorasyon çalışmaları tamamlanarak kurumsal bir şekilde işletilmek üzere Vilayetler Hizmet Birliğine verilen Tarihi Tuz Hanının katlarını gezdi." denildi.

Tarihi Tuz Hanının önümüzdeki günlerde misafirlerini ağırlayacağını dile getiren Vali Çuhadar "Tarihi han yapılan çalışmalarla ihtişamlı bir görünüme kavuştu.  Bu güzel eseri kurumsal bir şekilde işletmek üzere Vilayetler Hizmet Birliği ile anlaşmaya varıldı. Tuz Hanı içerisinde 73 kişinin konaklayabileceği otel, restoran, kafe ve dış cephede 8 adet dükkân hizmet verecek. Hanın içindeki kafe ve restaurant halkımıza açık olacaktır. Kentimizin tarihi mirasında önemli bir yer tutan Tarihi Tuz Hanının önümüzdeki günlerde tefrişat çalışmalarının tamamlanarak hizmete sunulmasıyla birlikte kadim kent Adıyaman’da yerli ve yabancı turistlerin konaklayabilecekleri bir mekân oluşturulmuş olacak. Bu önemli eserin Adıyaman’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı. (İLKHA)