İsmail Heniyye: İŞGALCİ SİYONİSTİN İŞLEDİĞİ SUÇLARA KARŞI DURUN!

Geçtiğimiz yıl bazı hain rejimlerin siyonistlerle sözde normalleşme anlaşması imzalamasının ardından Siyonist rejim, işgalini hızlandırdı. Birçok mahallende başlatılan Yahudileştirme planlarına karşı durma çağrısı yapan Heniyye, Türkiye halkına ve siyasi oluşumlara seslendi.

22.03.2021 14:52:50 / Dünya
Destek için 

DIŞ HABERLER SERVİSİ – HAMAS Siyasi Büro Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Heniyye, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İstanbul'da Türkiyeli milletvekilleri ve yetkililerle bir araya geldi. Görüşmede Heniyye'nin yanı sıra HAMAS Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan, Dostluk Grubu üyesi bazı milletvekilleri ve yerel yönetim yetkilileri katıldı.

Heniyye, israil işgal rejiminin Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ni Yahudileştirme planının önüne geçilmesi için Türkiye'nin öncülüğünde uluslararası çapta bir girişimde bulunulması çağrısı yaptı.

Heniyye Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu'yla yaptığı görüşmede, İslam ümmetinin Kudüs'teki mevcut duruma razı olmadığı ve böyle gitmesine izin vermeyeceği konusunda kesin kanaate sahip olduğunu dile getirerek Türkiye'nin yürütülen Yahudileştirme faaliyetine karşı güçlü bir tavır sergilemesi gerektiğini vurguladı. Filistin halkına karşı işlenen bu suçların önüne geçilmesi için siyaset ve medya alanında çalışmalar yapılmasına, uluslararası ve bölgesel çapta parlamentolar arası oluşumlar nezdinde bir hareketlilik başlatılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Heniyye, Kudüs'ün hepimizin boynunda bir emanet olduğunu hatırlatarak işgal rejiminin burayı Yahudileştirmesinin önüne geçilmesi için mümkün olan adımların atılması gerektiğini belirtti.

Filistin'in önümüzdeki dönemde yapılacak seçimlerinde Kudüs'te oy sandıklarının kurulmasının ve Kudüs ahalisinin de oy kullanmasının önemine dikkat çeken İsmail Heniyye, Kudüs ahalisinin hem aday göstererek hem de oy kullanarak seçimlere iştirakinin zorunlu olduğunu belirtti.

Görüşmenin sonunda Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi milletvekilleriyle Kudüs ve özellikle de Şeyh Cerrah Mahallesi'nin savunulması için başlatılacak bazı faaliyetler hakkında ittifak gerçekleştirildi.