USB’lerden 10 kat hızlı veri aktarım sistemi

Bir grup araştırmacı, yeni çipler ve bu çiplerin arasında veri aktarımına imkân veren yeni kablolar geliştirdi. Yeni sistemin veri aktarma hızı USB’lerden on kat daha fazla.

10.03.2021 08:01:25 / Bilim & Teknoloji
Destek için 

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Raytheon firmasından Jack Holloway, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Ruonan Han ve Intel firmasından Georgios Dogiamis, yakın zamanlarda Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsünün (IEEE) Uluslararası Katı Hâl Devreler Konferansı’nda yaptıkları bir sunumda, USB’lerden on kat daha hızlı veri aktarımı sağlayan bir sistem geliştirdiklerini açıkladılar.

Araştırmacılar yeni bir tür silisyumlu çip ve bu çipler arasında veri aktarımına imkân veren polimer bazlı yeni kablolar geliştirmişler. Polimer kablolar, bakır kablolara kıyasla çok daha hafif ve üretim maliyetleri çok daha düşük.

Üstelik yüksek miktarda veri aktarımı sırasındaki verimlilikleri fiber optik kablolarla rekabet edebilecek düzeyde. Yeni kabloların en önemli özelliği ise yeni geliştirilen çiplerle uyumlu olmaları.

Yeni çipler ile yeni kabloları birbirine bağlamak için özel olarak üretilmiş cihazlara ihtiyaç duyulmuyor. Yeni polimer kablolar bir saç teli kalınlığında.

Kesit alanları yaklaşık 0,1 mm2 olan kablolarla farklı frekanslarda çalışan, birbirine paralel üç ayrı kanal üzerinden saniyede 105 gigabit veri aktarımı yapılabiliyor.