Organize 'sahte bal' dolandırıcılığı

Numune bıraktıkları bala talebe göre sipariş isteyen dolandırıcılar, sahte müşteri yoluyla sipariş verdirip ödeme aldı. Dükkan sahibi, müşteri ve sahte balcılar gelmeyince dolandırıldığını anladı.

28.01.2021 14:04:24 / Güncel
Destek için 

Giresun'un Bulancak ilçesine gelen kimliği belirsiz kişiler, girdikleri iş yeri sahiplerine ücretsiz organik bal numuneleri verdi.

Numune bırakan şahıslar, talep halinde de sipariş etmeleri için dükkan sahibine irtibat numarası iletti.

Aradan bir süre geçtikten sonra müşteri gibi davranan, kendisini ‘İzzet C.’ olarak tanıtan kişi, numune bal bırakılan esnaftan Dursun Karahasan’ın dükkânına geldi.

13 BİN 750 TL'YE BAL ALDI
Bu kişi, tadına bakıp beğendiğini, ballardan 400 kilogram almak istediğini söyleyince, Karahasan da numune bal bırakanlarla irtibata geçip 13 bin 750 TL karşılığında 250 kilogram bal satın aldı.

MÜŞTERİ DE NUMUNECİ DE BULUNAMADI
Karahasan, siparişi veren kişi geri gelmeyince, bıraktığı telefonlara da ulaşılamayınca dolandırıldığını anladı.

Test yaptırdığı ballardan numune olarak bırakılan ilk parti balların gerçek bal olduğunu, sipariş verdiği ikinci parti ürünlerin ise glikoz şurubu olduğunu tespit eden Karahasan, durumu polise bildirdi.

KAMERALAR İNCELENDİ
Polis, akıllara durgunluk veren yöntemle dolandırıcılık yapan çetenin üyelerini yakalamak için çalışma başlattı, iş yeri ve çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye aldı.

Bu arada sipariş üzerine dolandırıcıların Karahasan'ın iş yerine bal bırakma anları da güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülere, panelvan minibüsle gelen kişinin, ürünleri olduğu kutuları taşıyıp iş yerine bıraktığı görüldü.

"BALLARI ALMAYA GELMEDİ"
Dolandırıcıların bulunmasını isteyen ve herkesin bu tür durumlarda dikkatli olması gerektiğini belirten Dursun Karahasan, "Turizm işiyle uğraştığını söyleyen bir kişi dükkana gelerek, numune bırakılan balın tadına baktı, çok beğendiğini söyleyip, 400 kilo sipariş verdi. Ben de 13 bin 750 TL ödeyip, 250 kilo bal aldım. Ancak bu kişi balları almaya gelmedi. Telefonla da ulaşamadık. İncelemede, ballar glikoz şurubu çıktı.” dedi.