Yardım kuruluşları İzmir’deki depremzedeler için seferber oldu

Türkiye'deki yardım kuruluşları, İzmir'de yaşanan depremin ardından yaraları sarmak için arama-kurtarma çalışmalarının yapıldığı bölgelerde hummalı bir çalışma yürütüyor.

03.11.2020 13:25:05 / Güncel / İzmir Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinde yardımlarda bulunan yardım kuruluşları, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından acıları hafifletmek ve yaraları sarmak için çaba sarf ediyor.

Depremin ardından bölgeye intikal eden yardım kuruluşlarından kimileri arama-kurtarma ekipleri ile enkaz alanlarında hummalı bir çalışma yürütürken, kimileri de depremzedelere ve yıkılan binalarda yakınlarından ümitli bir haber için bekleyen ailelere gıda başta olmak üzere çeşitli yardımlarda bulunuyor.

Umut Kervanı Vakfı, Avrupa Yetim Eli, İHO EBRAR, İHH, Kızılay, AFAD, Deniz Feneri, Beşir Derneği ve Hayrat Derneği gibi çeşitli yardım kuruluşları, depremzedelerin acılarını hafifletmek adına canla başla çalışıyor.

Bayraklı ilçesindeki alanda konuşlanan yardım kuruluşlarının ikram araçları, depremzedelerin yanı sıra bölgede çalışan sağlık, güvenlik, arama-kurtarma ekipleri ve gazetecilere sürekli sıcak çay, çorba, kahve gibi ikramlarda bulunuyor.

Günlük binlerce kişiye sıcak yemek ve çorba dağıtımının yanı sıra çeşitli ikramlarda da bulunan Umut Kervanı Vakfı, hayırseverlerin katkılarıyla yardım çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Umut Kervanı Vakfı İzmir Temsilcisi Yunus Şani, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, vakıf olarak depremin yaşandığı ilk günden itibaren İzmirlilerin yanında olduklarını söyledi.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabr-ı cemil temennisinde bulunan Şani, yaralılara da acil şifalar diledi.

“Depremin ardından seferberlik ilan ettik”

Deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürdükleri bilgisini veren Şani, “Depremi bizde bizatihi yaşadık. Depremin acısını yaşadığımız için hiç beklemeden yönetim kurulumuz ile bir araya gelerek hemen alana geldik. Aynı gün kardeşlerimizle birlikte seferberlik ilan ettik. 4 gündür arama-kurtarma çalışmalarının yapıldığı bölgelerde üye ve gönüllülerimizle birlikte depremzedelerin acılarına bir nebze de olsa merhem olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Gücümüz nispetince hayırseverlerin yaptıkları yardımlar çerçevesinde yardımlarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Baykalmış, günlük 60 bin kişiye sıcak aş ulaştırma kapasitesine sahip olduklarını ve 17 farklı noktada depremzedelere 3 öğün sıcak yemek dağıtımı yaptıklarını belirtti.

“Depremzedelerin yaralarını sarıyoruz”

Depremzedelerin acılarını hafifletmek için seferber olduklarını belirten Baykalmış, “Gönül isterdi ki böyle bir sıkıntı ile karşılaşmayalım. Şu anda arama-kurtarma ekipleri enkaz kaldırma işlemi yapıyor. Kızılay İzmir Şubesi ve Kızılay Genel Merkezi özellikle de afet durumlarında İçişleri Bakanlığımızla ortaklaşa afet planlamasında ihtiyaç sahibi insanların gıda gereksinimlerini karşılamakla sorumlu ve burada 10 tane temas noktası kurduk. Bu noktalarda deprem sebebiyle mağdur olanlarla birlikte sahada çalışanların gıda ihtiyaçlarını karşılamak için sahadayız. Aynı zamanda ikram araçlarımızla 4 gündür yaklaşık olarak 123 bin ikramlık, 65 bin adet su dağıttık. Bununla birlikte bize gönül veren İzmirli hemşerilerimizin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için bize emanet ettikleri bağışlarını yerine ulaştırmak için lojistik merkezimizde çalışıyoruz. O yardımlarda belirli bir sistem içerisinde arama-kurtarma çalışmalarından sonra inşallah ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.” ifadelerini kullandı.

“Depremzede vatandaşlarımızın yanındayız”

Depremin ardından bir saat içerisinde ekiplerle birlikte bölgede çadırlarını kurduklarını ve faaliyetlere başladıklarını belirten Hayrat İnsani Yardım Derneği İzmir Temsilcilerinden Teyfik Eray Şengönül de şunları söyledi:

“İlk gün hemen bölgede arama-kurtarma ekipleri, emniyet güçlerimize 3 bin kişilik çorba dağıtımında bulunduk. Çalışanlarımızla birlikte halkımıza, depremzedelere ve enkaz altında kalan yakınlarını büyük bir ümitle bekleyenlere 500 kişilik pilav dağıtımı yaptık. Enkaz alanına giriş yasak ancak biz AFAD ile koordineli çalıştığımız için alana girebiliyoruz. Enkaz bölgesinde dezenfektan, kolonya ve maske dağıtımı yapıyoruz. Bağışçılarımız sürekli olarak bize yardım ulaştırıyorlar. Biz de köprü vazifesi görerek buradaki halkımızla birlikte tüm çalışanlarla desteklerimizi devam ettiriyoruz.”

“Depremzedelere günün 24 saati hizmet vererek destek olmaya çalışıyoruz”

Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabr-ı cemil ve yaralılara da acil şifalar dileyen Beşir Derneği İzmir Temsilcisi Şener Reyil, “Cuma günü İzmir'in Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yoğun olarak hissedilen depremden sonra süratle olay yerlerine intikal ettik. Ekiplerimiz devletimizin ve belediyemizin bize tahsis ettiği yerlerde halkımıza sıcak yemek ve diğer çeşitli yiyeceklerle sürekli depremzedelere günün 24 saati hizmet vererek destek olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

İHO EBRAR Türkiye Temsilcisi Sabahattin Ugar ise depremin ilk anından itibaren yıkımların olduğu bölgelere yoğunlaştıklarını belirterek, depremzede vatandaşlara sıcak yemek ve çorba dağıtımı ile çeşitli yardımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar İlgili Galeriler