Memur-Sen Van İl Başkanlığı Macron'u ve Fransa'yı kınadı

​Fransa Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron’un İslam’ı ve Peygamber Efendimiz’i hedef alan uygulama ve açıklamaları Memur-Sen Van İl Başkanlığı tarafından telin edildi.

27.10.2020 17:30:08 / Güncel / Van Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Hazreti Peygamber'e hakaret eden karikatürleri Fransa’da kamu binalarına yansıtan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İslam karşıtlığını tırmandırmaya devam ederken, Memur-Sen de Türkiye genelinde ‘İnsanların inançlarını hedef almak özgürlük değil, küstahlıktır.' sloganıyla Fransa’yı ve Macron'u protesto etti.

Memur-Sen Van İl Başkanlığında yapılan basın açıklamasını Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca okudu.

Uca, "Sömürgenin merkezlerinden olan Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, son birkaç zamandır cinnete esir politikalarına bir yenisini ekleyerek, insanlığa rahmet olarak gönderilen, hatem-ül enbiya Hz. Muhammed Mustafa’ya ilişkin sözde karikatürlere fikir özgürlüğü adına sahip çıkması ve Müslümanları aşağılamasını tel’in etmek için burada toplandık. Değerli dostlar, sayın basın mensupları, Aslında Macron, bir görüntü, Avrupa’da birçok ülkede bir cinnet hali yaşanıyor." dedi

“Macron da kirli siyasetine malzeme aramaktadır”

İslam’a saldırılarıyla Macron'un kirli siyasetine malzeme aradığını söyleyen Mehmet Uca, "Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi, o meşhur Avrupa aklını esir almış, çoğulculuk söylemlerinin sırçası dökülmüş ve nihayet aşırı sağ siyasetin ürettiği politikalar siyaseti belirler hale gelmiştir. Almanya’da cami baskını, Hollanda’da Gert Wilders’in terör ve şiddet içeren konuşmaları ve nihayet Macron’un, ifade hürriyeti arkasına sığınarak, İslam’a ve peygamberine saldıran unsurlara sahip çıkması cinnetin boyutlarını göstermektedir. Burada bir parantezle bir başka tepkimizi de özellikle ifade edelim. Kutsal emanetlerimizin mekanı olmakla yetinip, kutsala sahip çıkmayı beceremeyen Suudi Arabistan yönetimini ve onunla aynı kulvarda bulunmaya teşne Birleşik Arap Emirliklerini de tarih ve bizler not ediyoruz. Dine ve Kutlu Nebi’ye dönük  hakaret faillerinin kuyruğuna takılan ülkelerin ve yöneticilerin, emperyalist taşeronluğu ve  kapitalistlerin sömürü baronluğu sıfatlarının sona ermesinin de yakın olduğuna inanıyoruz. Hemen belirtelim ki; insanlığın inançlarını hedef almak özgürlük değil, küstahlıktır. Avrupa’daki kimi siyasetçilerde olduğu gibi Macron da kirli siyasetine malzeme aramaktadır." diye konuştu.

“Bu bir akıl yitimidir”

İslam’a yapılan saldırının tamamen akıl yitimi olduğunu kaydeden Uca, "Macron’un, sözde ifade özgürlüğü adı altında doğrudan insanların inançlarına saldıran ve neresinden bakarsanız bakın kin, nefret ve terörle şekillenmiş zihinler tarafından çizilmiş karikatürlere sahip çıkarak, teröre ve kine ortak olmaktadır. Bu bir akıl yitimidir. Evet… Emanuel Macron, siyaseten yaşadığı krizi örtmek için özellikle yabancı düşmanı ve ırkçı aşırı sağ siyasetin söylemlerini kullanması, kendi ülkesinin milletvekili tarafından dahi bu ülke aklını mı yitirdi şeklinde eleştirilmiştir." ifadelerine yer verdi.

“Macron, İslam’dan korkuyor”

Macron'un islam ve Müslümanlardan korktuğunu dile getiren Uca, "Son birkaç aydır, ısrarla İslam ve Müslümanlar üzerinden güç devşirmeye çalışan, deyim yerindeyse, aklını yitirmiş küresel emperyalist odaklara yardakçılık yapan Macron’u korku çemberi sımsıkı sarmış durumda Macron, insandan korkuyor. Macron, adaletten korkuyor. Hülasa, Macron, İslam’dan korkuyor. Son birkaç yüzyılda bütün insanlık öğrendi ki; özgürlük Batı’da slogandır. Batı iki değerden korkmaktadır aziz dostlar; adil dünyadan ve özgür insandan. İslam da tam da bunu vaat etmektedir. (İLKHA)Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar