Filistinli esir Ahres: Ya özgürlük ya ölüm!

80 gündür açlık grevinde olan Filistinli esir Mahir el-Ahres, her şeyi göze aldığını belirterek, "ya özgürlük ya ölüm" mesajı verdi.

15.10.2020 09:28:09 / Dünya
Destek için 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre:

Açlık grevi nedeniyle sağlık durumu iyice kötüleştikten sonra hastaneye kaldırılan 49 yaşındaki Filistinli Ahres, “Bu işgal devletinin kararlarına boyun eğmeyi reddediyorum. Ya çocuklarımın, halkımın arasına özgür bir şekilde döneceğim ya da boyun eğmeden öleceğim” dedi.

Hiçbir şekilde yemek yemeyen ve 80 gündür sadece su içmekle yetinen Ahres, “Ben esir Mahir el-Ahres, yıllardır işgal altında yaşayan Filistin halkının bir ferdiyim. İşgalin her türlü acısını çektik. Bir gün olsun özgür yaşamadım, ne ben ne de halkım” ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selamlarımı gönderiyorum"

Ahres, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’ye selamlarını ileterek, "Dünya halkları, özgür Türkiye halkı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Filistin halkının özgürlüğüne kavuşması ve bu işgalden kurtulması için çalışmasını rica ediyorum. Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selamlarımı gönderiyorum” dedi.

Öte yandan siyonist işgalcide Kaplan Hastanesi önünde toplanan bir grup Filistinli, Ahres’in serbest bırakılması için gösteri düzenledi.

Fotoğraf: AA

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de 12 Ekim’de yaptığı açıklamada siyonist işgalciye Ahres’i derhal serbest bırakma çağrısında bulunmuştu.

Filistinli tutukluların haklarını savunan kurumlar Ahres'in durumunun çok kritik olduğunu ifade ediyor.

Siyonist işgalcinin Yüksek Mahkemesi pazartesi günü Ahres'in serbest bırakılması talebini reddetmiş ve tutukluluk süresinin bitimi olan gelecek ay sonuna kadar hapishanede kalmasını kararlaştırmıştı.

Siyonist işgalci askerlerce Batı Şeria’nın Cenin kentindeki evinden 27 Temmuz'da gözaltına alınan Ahres, Tel Aviv yönetiminin "idari tutukluluk" ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

Altı çocuk babası Ahres, 1989, 2004, 2009 ve 2018'de de siyonist işgal güçlerince 4 kere gözaltına alınmış, toplam 62 ay tutuklu kalmıştı.

Fotoğraf: AA

Siyonist işgal rejiminde "idari tutukluluk" uygulaması

Siyonist işgalci, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, "israil'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, siyonist işgalci hapishanelerinde hâlâ 365'i idari tutuklu 4 bin 700 Filistinli bulunuyor.

Kaynak, AA