Açlık grevindeki Filistinli esir ölüme terk edildi

Siyonist işgal rejimi sözde yüksek mahkemesi, 79 gündür açlık grevinde olan Filistinli esir Mahir el-Ahres’i serbest bırakmayı reddettiğini açıkladı.

13.10.2020 06:55:05 / Dünya
Destek için 

İslami Cihad Hareketi’ne yakınlığıyla bilinen Kudüs'ün Ruhu Kurumu (Muhcetu'l Kudüs) tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, karara tepki gösterildi. Muhcetu'l Kudüs, söz konusu Filistinli esirin özgür kalıncaya dek açlık grevini sürdürme konusunda ısrarcı olduğunu kaydetti.

78 gündür açlık grevinde olan esir Mahir el-Ahres'in sağlık durumunun tehlikeli boyutlara ulaştığı ve grevin devam etmesi halinde hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunuldu.

Filistin Esirler Kulübü yaptığı açıklamada, Filistinli esir Mahir el-Ahres’in 1971’te doğduğunu ve Cenin kenti nüfusuna kayıtlı olduğunu duyurdu. Açıklamada, altı çocuk babası Ahres’in 1989, 2004, 2009 ve 2018 yıllarında da siyonist işgal rejimi tarafından 4 kez alıkonulduğunu belirtti.

Son olarak işgalciler tarafından 27 Temmuz'da esir alınan alınan el-Ahres, işgalci rejimin "idari tutukluluk" şeklindeki keyfi uygulamalarını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Siyonist işgalciler, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor.

Askeri hâkim, esirin, "siyonist işgalcilerin güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar vermesi halinde, suç isnadında bile bulunmadan bu süreyi 5 yıla kadar uzatabiliyor. (İLKHA)