Bu hapishanedeki mahkumlar adeta koronavirüsün pençesinde

Orta Amerika ülkelerinden El Salvador’da yer alan bir hapishanede ortaya çıkan görüntüler büyük tepki çekti. Ülkedeki bir numaralı çete üyelerinin yer aldığı hapishanede yer alan mahkumlar hücrelerde balık istifi tutuluyor. Ortaya çıkan görüntüler korona virüs kapsamında endişe verici olarak görülüyor.

07.09.2020 10:48:27 / Dünya
Destek için 

El Salvador hapishanesindeki gardiyanlar ülkenin bir numaraları çete üyelerini hapishanede kontrol altında tutmaya çalışıyor. Ancak bu kontrol altına alma çalışmasında korona virüs önlemleri bir yana atıldığı görülüyor.

El Salvador hükümeti ülkedeki cinayetleri ve diğer suçları azaltmak için çete üyelerini hapishanede kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı hapishanede mahkumlar 'balık istifi' bir hücreye atılıyor. Nisan ayında da aynı görüntüler basının gündemine oturmuştu.

Devlet Başkanı Nayib Bukele, bir günde 22 cinayetin işlenmesinin ardından olağanüstü hal ilan etmiş ve hapishanedeki mahkumlar gardiyanlar tarafından avluya 'Balık istifi' şekilde dizilmişti. 

Öte yandan dışarıda işlenen suçların yüzde 80'inin hapishanelerdeki çeteler tarafından işlendiği belirtiliyor.

Ancak oluşan bu görüntüler korona virüs salgını kapsamında endişe verici.

Ülkede aşırı sıcak, hijyenik olmayan koşullar ve verem nedeniyle her yıl ülkede çok sayıda mahkum hayatını kaybediyor. 

El Salvador dünyada suç oranının en yüksek olduğu ülkelerden. Devlet Başkanı Nayib Bukele'nin 2019'da iktidara gelmesiyle ülkede cinayet oranlarında ciddi bir düşüş yaşandı. 38 yaşındaki Bukele bunu hapishanelerdeki önlemleri artırarak sağladı.