“Öfke Günü siyonist işgalcilerin kara günü olsun” çağrıları yapıldı

Filistinli direniş grupları, İslami cemaatlerin liderleri ve aktivistler, Çarşamba gününün siyonist işgal rejimi için kara gün olarak tarihi geçmesi amacıyla Filistin halkını ilhak kararını protesto etmeye davet etti.

30.06.2020 22:50:05 / Güncel
Destek için 

Filistinli direniş grupları, İslami cemaatlerin liderleri ve aktivistler, Batı Şeria’daki bazı bölgelerin ve Ürdün Vadisi’nin ilhak yoluyla işgal edilmesi planının hataya geçirilme tarihi olarak belirlenen Çarşamba gününün siyonist işgal rejimi için kara gün olarak tarihi geçmesi amacıyla Filistin halkını ilhak kararını protesto etmeye davet etti.

Filistin davasının öncüleri, Ramallah kentinde bulunan askeri kontrol noktalarının ateşe verilmek suretiyle yakılmasına dönük çağrılarda bulundu.

Aynı şekilde Filistin’in Beytulahim kenti için de benzer çağrılar yapıldı. Bu bağlamda yapılan çağrılarda, Filistin halkının topraklarını ve haklarını savunmak üzere ilhak kararını protesto eden gösteri yürüyüşlerinin düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

Filistin'in Batı Şeria bölgesinde bulunan Cenin kenti sakinlerinin de harekete geçmesi istendi. Yapılan açıklamalarda, siyonist işgal rejiminin ilhak planının boşa çıkarılması için siyonistlerle çatışmalar başlatılması talep edildi.

Diğer taraftan geçen hafta Filistinli direniş grupları, çarşamba gününü” Öfke Günü” ilan etmişti. Konuya ilişkin olarak Hamas da açıklamada bulunmuştu.

Hamas'ın Batı Şeria'daki yöneticilerinden Vasfi Kubha, yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli direniş gruplarının, işgal rejiminin Batı Şeria'ya yönelik ilhak planına karşı 1 Temmuz Çarşamba gününü Öfke Günü olarak ilan etmesinin doğru yönde atılan bir adım olduğunu belirtmişti.

Hamas, Fetih, İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Partisi ve diğer bazı grupların da aralarında olduğu Filistin direniş grupları, Gazze'de siyonist işgal rejiminin, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi işgal birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını görüşmek üzere toplanmıştı.

"İlhak Planına ve Yüzyılın Anlaşması'na Karşı Birlik Halinde" sloganıyla düzenlenen konferansta, işgalcilerin planlarına karşı katılımcı tüm Filistinli grupların uzlaşı sağladığı bir ulusal plan belirlenmişti. (İLKHA)