Diyarbakır'da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kayıt altına alınıyor

​Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Covid-19 salgın sürecinde hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması iş ve işlemlerini kesintisiz olarak yürütüyor. Buna göre 65 bin 500 büyükbaş, 137 bin adet küçükbaş kayıt altına alındı.

20.05.2020 14:55:06 / Güncel / Diyarbakır Haberleri
Destek için 

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, hayvan yetiştiricilerinin, hayvancılık desteklemelerinden yararlanabilmeleri için hayvanların kimliklendirilmesinin önemli olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Ülkemiz mevcut hayvan varlığının bilinmesi, dışa bağımlılığın bitirilmesi ve yetiştiricilerimizin, Bakanlığımızın uygulamakta olduğu Hayvancılık Desteklemelerinden yararlanabilmesi bakımından büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması son derece önemlidir. Bu bağlamda büyükbaş hayvanlarda buzağı, malaklar 3 aylık yaşa kadar, küçükbaş hayvanlarda kuzu, oğlaklar 6 aylık yaşa kadar kimliklendirilerek kayıt altına alınıyor." ifadelerine yer verildi.

Hayvanların kayıt altına alınmaya ve kimliklendirilmesine devam edildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2019 yılı içerisinde; 269 bin adet büyükbaş hayvan, 532 bin adet küçükbaş hayvan küpelenerek kayıt altına alındı. 2020 yılı içerisinde ise 65 bin 500 adet büyükbaş, 137 bin adet küçükbaş hayvanın kayıt altına alındı. Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgını sürecinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hayvan hastalıkları ile mücadele, hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması iş ve işlemleri kesintisiz olarak yürütüyor." (İLKHA)