İBB Başkanı İmamoğlu hakkında suç duyurusunda bulunulacak

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

25.04.2020 18:05:05 / Güncel / İstanbul Haberleri
Destek için 

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan hediyesi olarak çocuklara dağıtılan kitaplarda Aleviliğin ayrı bir din gibi gösterilmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 100 bin çocuğa dağıttığı hediye paketlerinde çıkan kitaplarda Aleviliğin İslamiyet’in dışında bir din olarak göstermesinin kendilerini son derece üzdüğünü ifade eden Özdemir, “16 milyonluk bir şehrin belediye başkanı. Herkes ona oy verdi, toplumda yaşayan bütün katmanlar oy verdi. Ama ne hikmetse belediye başkanı seçildiği günden bugüne kadar tribüne oynamaya çalıştı. Belediye başkanlığı olan asli görevini yapmayıp toplumu rencide edecek olaylara el attı. İstanbul Büyükşehir belediye başkanının Alevileri, İslamiyet’in dışında olarak göstermesini kendi cehaleti olarak görüyorum. İmamoğlu’nu, önce Hoca Ahmet Yesevi’yi, sonra Hoca Ahmet Yesevi dergâhında yetişen Bacı Bayram Velileri, Konya Mevlanaları, Hasan Dede Velileri, Hünkar Hacı Bektaşi Velilerin hayatını okumaya davet ediyorum.” dedi.

Çocukların siyasete alet edilmeye çalışıldığına söyleyen Özdemir, “Bir kentin belediye başkanı 23 Nisan’da 100 bin tane kitap bastırıp özellikle çocukları siyasete alet etmesi hele ki onun haddine değil, din âlimi değil. Bu cesareti nereden buldu da Alevi toplumunu bu derece rencide edecek cümleleri kullandı. Bu kitabı bastırarak 100 bin tane çocuğa nasıl dağıttı? Akıllara ziyan bir şey bu. Sayın Ekrem İmamoğlu, Alevi toplumunu ağzına alırken önce o ağzını yıkasın sonra da besleme çekerek Alevi toplumunu ansın. Alevi toplumunun kültürünü, felsefesini, yaşama şeklini bilmediği için yanında kendine Aleviyim diyen kişilerin yönlendirmesiyle bu tip bir kitap basması Alevi toplumunu son derece rencide etmiştir. Devletimiz, devletin bütün katmanları toplumun sağlığıyla uğraşırken İstanbul gibi büyük bir şehrin belediye başkanının toplumu ötekileştirme projesi kimin aklı? Acaba bu aklı İngiltere kraliyet ailesinden mi aldı, ABD’den mi aldı?” ifadelerini kullandı.

Aleviliği ayrı bir din gibi gösterilmesinden son derece rahatsız olduklarını hatırlatan Özdemir, “Ekrem İmamoğlu belediye başkanlığını yapsın. Alevi Toplumunu kendi ucuz şarlatanlık siyasetine alet etmesin. Kılıçdaroğlu’na da sesleniyorum; bu belediye başkanını sustur. Bu nefret dilini kullanan başkana lütfen gerekli kanuni işlemlerin yapılmasını istiyoruz. İmamoğlu’nun bu yoldan dönüp Alevi toplumundan özür dilemesi gerekiyor. Biz Pazartesi günü Ekrem İmamoğlu’nun hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.” açıklamasında bulundu. (İLKHA)