Palevi-Der Başkanı Mustafa Üngür: Şeyh Said'in davası haklı bir davaydı

Şeyh Said kıyamının 95'inci yıl dönümü münasebetiyle Palevi-Der tarafından cuma namazı sonrası tarihi Ulu Camii önünde basın açıklaması yapıldı.

14.02.2020 19:45:13 / Güncel / Diyarbakır Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Yapılan basın açıklamasını Palevi-Der Diyarbakır Şube Başkanı Mustafa Üngür okudu.

Açıklamasında Şeyh Said Kıyamının kısa tarihçesine yer veren Üngür, "Kıyam 13 Şubat 1925'te Dicle'de başlamış olup 29 Haziran 1925 tarihinde Şeyh Said Efendi ve arkadaşlarının Diyarbakır Dağkapı Meydanında şehid edilmesiyle son bulmuştur." dedi.

Kıyamın sebeplerine değinen Üngür, "Bu kıyam Şeyh Sait Efendi'nin isteği dışında yapılan baskıya doğal ve haklı bir tepki olmuştur. Onu bu kıyama provokatif eylemler zorlamıştır. Kıyam, küfre ve zulme karşı olmuştur. Milletin inancı ve İslami hükümler yürürlükten kaldırılmış, dili ve ırkı inkâr edilmiş, kılık-kıyafet değiştirilerek halifelik kaldırılmıştı." ifadelerini kullandı.

Şeyh Sait Efendi'nin inancı gereği yaşananları kabul etmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Üngür, "Şeyh Sait Efendi'yi ne o zamanın iktidarı ne de şimdikiler anlamış değildir. Eğer anlamış olsalardı eskileri ona hak verip idam etmezlerdi. Şimdikiler anlamış olsalardı hem mezarını ortaya çıkarır hem de haklılığını ilan ederlerdi." şeklinde konuştu.

Üngür, "Şeyh Said Efendi zamanında yapılanlar kötülükten ziyade küfür, inkarcılık, din hükümlerini kökten kaldırma, ırkçılık ve batılılaşmaydı. Şeyh Said Efendi bunlara karşı çıkmıştır. Hazreti Hüseyin'in davası nasıl ki haktı, Şeyh Sait Efendi'nin davası da o kadar haktır." diye belirtti.

Hükümete yönelik taleplerini dile getiren Üngür, "Onu ve arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Hükümetten mezar yerinin belirlenmesini, itibarlarının iadesini, o zamanın hükümetin yerine özür dilemesini ve haklılığını mecliste tescil edilmesini istiyoruz." dedi. (İLKHA)

 Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar