Ambulans tahsis edilmeyen yatalak hasta bagajda taşındı!

​Batman'ın Kozluk ilçesinde 70 yaşındaki yatalak alzheimer hastası Yusuf Çetin, tedavi için getirildiği hastanedeki muayenesinin ardından, iddiaya göre talep ettiği ambulans verilmeyince, ticari aracın bagajında 120 km boyunca taşındı.

12.11.2019 13:05:04 / Güncel / Batman Haberleri
Destek için 

Batman'ın Kozluk (Hezo) ilçesinde 70 yaşındaki yatalak Alzheimer hastası Yusuf Çetin, tedavi için getirildiği hastanedeki muayenesinin ardından, talep edilen ambulans verilmeyince ticari taksinin bagajında gidiş ve geliş olmak üzere 120 kilometre boyunca taşındı.

Yaşanan duruma tepki gösteren hasta yakınları, 2019 Türkiye'sinde böylesi bir durumun kabul edilemeyeceğini belirterek, büyük bir mağduriyet yaşadıklarını ifade ettiler.

Kayadibi (Manere) köyünde oturan Alzheimer, şeker ve tansiyon hastası yatalak Yusuf Çetin, köyden ambulansla Kozluk Devlet Hastanesi Acil Servis Bölümüne getirildi. Yapılan muayenesinin ardından Çetin, ameliyat için Batman'daki özel bir hastaneye sevk edildi, ancak Çetin'e refakat eden oğlu Serdar Çetin'in ambulans talebi karşılanmadı.

Ağır hastalarını Batman'a götürebilmek için 2 gün boyunca çalmadığı kapı bırakmadıklarını söyleyen Çetin, tüm çabalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını ve bu yüzden babasını ticari bir taksinin bagajında taşıdıklarını kaydetti.

"Acil hasta olmadığı" gerekçesiyle kendilerine ambulans verilmediğini dile getiren Çetin, gittikleri hastanede de mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.

"Acil hasta olmadığı' gerekçesiyle ambulans vermediler"

Yaşadıklarını İLKHA'ya anlatan Çetin, "2-3 gün önce babam rahatsızlandı. Ambulans çağırdık. Geldik Kozluk Devlet Hastanesine. Doktor geldi ve  'Ameliyat olması lazım. Benim alanım değil, ameliyat yaparım ama fenalaşırsa müdahale edemem.' dedi. Ben de 'O zaman bizi Batman'a sevk et.' dedim. Batman'a sevk etti ama ambulans verilmedi bu defa. 2 gün boyunca gerekli yerlere gittik ambulans verilmesi için ama hiçbirinden sonuç çıkmadı. Ondan sonra kendi imkânlarımızla bir ticari taksi tuttuk. Onu bagaj kısmına koymak zorunda kaldık ve Batman'a özel bir hastaneye durumumuz olmadığı halde kendi imkânlarımızla götürdük. Götürürken de yaraları açıldı. Babam araçta çok acı çekti. Bizi özel bir hastaneye sevk etmişlerdi. Orada sadece yarım saatlik bir ameliyat için 3-4 bin TL bir para istediler. Babam alzheimer, şeker ve tansiyon hastasıdır. 2 senedir yerde yatıyor. Babam bu şekilde ağır bir hasta iken 'acil hasta olmadığı' gerekçesiyle ambulans vermediler. Buna ambulans verilmiyorsa kime verilir artık?" dedi.

"Bize yapılan bu muamele bir sağlık faciasıdır"

Ambulans verilmediği için babasının çok acı çektiğini ve ameliyat yaralarının yolda açıldığını belirten Çetin, sağlıkta adeta bir facia yaşadıklarının altını çizdi.

Çetin, şöyle konuştu: "Sağlık Bakanlığı diyor ki, 'Biz sağlık alanında mesafe kat ettik.' Hani nerde bu mesafe? Bize bir ambulans verilmedikten sonra neyin önemi var ki! Bize yapılan bu muamele bir sağlık faciasıdır. Bu maddi ve manevi mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Artık bu tür durumlara birilerinin bir dur demesi gerekiyor. 2019 Türkiye'sinde yaşadığımız bu durum kabul edilebilir bir durum değildir. Yetkililerden bu konuda şikâyetçiyiz. Acı üstüne acı, mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadık. Eğer ambulans verilseydi babam bu kadar da kötü durumda olmazdı. Yetkililerin bu mağduriyetimizi görmelerini istiyoruz."

112 Acil onay vermedi

Konuyla ilgili görüşülen Kozluk Devlet Hastanesi yetkilileri ise ambulansların Batman 112 İl Ambulans Servisine bağlı olduğunu, konudan haberdar olup ambulansı hazırladıklarını ancak doktor izni çıkmadığı için Batman 112 Acil Servis'in ambulans tahsis edemediğini aktardılar. (Muhammed Said Aksoy-İLKHA)

]]>

İlgili Galeriler