Artık USB’yi güvenli çıkarmanıza gerek yok

Windows'un yeni güncellemesi ile birlikte artık USB portuna taktığımız harici bellek cihazlarını sökmeden önce bilgisayardan çıkış yapmamız gerekmiyor.

22.04.2019 11:19:00 / Bilim & Teknoloji
Destek için 

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Windows kullanıcıları sürekli flaş disk ya da harici hard diskleri protokole uygun şekilde çıkarması yönünde uyardı.

Bu protokol yıllardır var ve aslında bunun mantıklı bir sebebi de var. Windows’un eski versiyonlarında ve hatta Windows 10’un önceki versiyonlarında USB’leri güvenli şekilde çıkarmamak harici belleklerde soruna yol açabiliyordu.

Özellikle flaş diskinize ya da harici hard diskinize veri yazılırken USB bağlantısını kesmek cihazın zarar görmesine ve içindeki dosyaların okunamamasına yol açıyordu.

Artık Windows 10’un 1809 nolu güncellemesi sayesinde USB cihazlarınızı ne zaman isterseniz çıkarabilirsiniz. Aslında bu güncelleme geçtiğimiz yıl kullanıma sunulmuştu ama yeni Microsoft destek belgeleri sayesinde daha geniş kitlelerin dikkatini çekti.

Önceki versiyonlarda harici bellekler ‘Daha iyi performans’ adı verilen ilkeyle yönetiliyordu. Bu da USB sürücüleri önce güvenle durdurmayı ve daha sonra çıkarmayı gerektiriyordu.

1809 güncellemesinin yeni versiyonunda ‘Hızlı çıkarma’ artık yeni varsayılan ayar. Böylece USB cihazlarınızı dilediğiniz zaman çekip çıkarabileceksiniz.

YİNE DE DİKKAT!

Bu yeni değişime rağmen USB cihazına veri yazılırken bilgisayardan çıkarmak çok iyi bir fikir olmayabilir.

Dosya aktarımı yapılırken bu işlemin bitmesini beklemek hem dosyanız hem de harici belleğiniz açısından daha sağlıklı.

Ama cihazınız zaten o sırada kullanılmıyorsa herhangi bir şey yapmaya gerek olmadan çekip çıkarabilirsiniz.