Mersin`deki hazine kazısı

Tarih: 21.03.2013 18:25:00

MERSİN - Merkez Toroslar ilçesi Güneykent Mezarlığı civarında madenci ve işletmeci Hikmet Rençber tarafından başlatılan define kazı çalışması devam ediyor. Şuana kadar yaklaşık 200 bin TL`nin masraf yapıldığı çalışmada 25 metre derinliğe gelindiği belirtiliyor. 2 kepçe ile yapılan çalışmaların hızlandırılması için bir kepçenin daha çalışmaya katıldığını söyleyen Rençber, 500 bin TL dahi gitse hedefe ulaşacağını söylüyor. Öte yandan kazı çalışmaları sırasında bir polis ekibi sürekli nöbet tutuyor.

 

Elindeki dal hakkında bilgi veren Rençber şu açıklamalarda bulundu: "Elimde bulunan dal, minerallerle beslenen bir çamlık. İçersinde her türlü maden var. Her türlü madeni de çeker. Önemli olan bunun neye çektiğini bilebilmek. Ben 6 seneden beridir bunun üzerine çalışıyorum. Örneğin 2 km uzaklıktaki bir madeni rahatlıkla alabiliyorum ve ne olduğunu da çıkarabiliyorum. Şuana kadar yaptığım çalışmalardan da hiç başarısızlık yaşamadım." dedi.

 

Rençber ayrıca, "Dal yöntemi ile petrol ve diğer doğal madenlerin rahatlıkla bulunabileceğini iddia etti.
 

Bir iki gün içinde sonucu ulaşacaklarını belirten Rençber, topraktaki gaz hesaplamasını yapmadıklarından dolayı bir gecikme meydana geldiğini söyledi. Rençber, "Hedefe fazla bir şey kalmadı. Alanın dar olmasından dolayı böyle bir gecikmemiz oldu. Kazımız 11. gününe yaklaştı. Buluncaya kadar devam edeceğiz" dedi.

 

Ulaştıkları noktanın kil tabakası olduğuna işaret eden Rençber, "Türkiye`de nadir bulunan killerden bir tanesi bu. Bu tip konuşlanmaların nedeni de zaten buradaki kil tabakası, çünkü rahat oyulabilen, işlenebilen oda şekline gelebilen bir yapıya sahip. Şuanda 25 metre derinliğe ulaştık. 50 metre de aşağı inersek çalışmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

 

Çalışmanın bir iki güne kadar biteceğini tahmin ettiklerini ifade diyen Rençber iddialı konuştu. Rençber, "Bulmuş olduğumuz noktadan bir endişemiz yok. Çıkmayacak diye bir olay yok. Maliyetimiz 200 bin TL`ye doğru gidiyor. Belki de 300 bin TL`yi bulur. Çıkmasa da en azından bu insanları mutlu etmiş olduk, bir hevese bir heyecana soktuk. Biz o heyecanın içerisindeyiz" dedi. (Osman Öksüz - İlKHA)

Kategorideki diğer haberler