• DOLAR 28.975
  • EURO 31.226
  • ALTIN 1862.397
  • ...

Hızlı yükselen fiyatlar ve krediye erişimde yaşanan zorlukların yanı sıra tedarik sorununun azalmasıyla otomotiv piyasasında gözlenen yavaşlama, rakamlara yansıdı. İkinci el otomobil fiyatları ortalama yüzde 15 gerilemiş durumda. Böylece, salgın koşullarının etkili olduğu Eylül 2021’den bu yana ikinci elde fiyatlarda bu yıl Ağustos ayında başlayan düşüş devam edecek gibi görünüyor.

Ağrı'da oto galerisi bulunan Muhammed Ali Taşdemir, araçlarda yaşanan düşüşte kredilerin kapalı olmasının etkili olduğunu söyledi.

Şuan da nakit paranın daha değerli olduğunu hatırlatan Taşdemir, "Şuan piyasada genel olarak bir durağanlık var. Araç satışları yüzde 30'lara geriledi. Araç fiyatlarında yüzde 10-15'lik fiyat düşüşü gerçekleşti. Buna gerekçe olarak ise şuan ki ekonomik tablo, kredilerin kapalı olması ve TL'nin biraz değer kazanması etki etti. Daha önce müşterimiz geldiğinde fiyat söylerdik nakit para ile işlem yapardı şimdi müşterinin cebinde nakit para var ve üzerindeki para ne ise onunla aracı almaya gayret ediyor. Şuan nakit para daha değerli." dedi.

Araç fiyatlarında model model farklılık yaşandığını belirten Taşdemir yaşanan düşüşleri şu şekilde aktardı:

"Mesela bir aracımıza 1 milyona yakın bir fiyat istiyorduk şimdi 920 bin TL 930 bin TL fiyat talep edebiliyoruz. Fiyatlar hareketli olduğu zamanlar 660 bin TL 670 bin TL fiyat istiyorduk şimdi o aracımız şuanda 640-645 bin TL'ye kadar indirmiş durumdayız. Bizde araçlarımızın satışını yapmaya çalışıyoruz çünkü piyasada uygun araç mevcut. Uygun araç verelim uygun araç alalım istiyoruz. Bayilerde sıfır araçlar noktasında daha önce bulamıyorduk şimdi bayiler bizi arayıp araç vermek talebinde bulunuyor. Bunun sebebi de galericiler için 6 bin kilometre şartı vardı. Şimdi bunu şahıslara da uyguladılar. Şahıslara da bu uygulama gerçekleştirildiği için araç stoklarının şimdilik önüne geçilmiş oldu." (İLKHA)