• DOLAR 28.922
  • EURO 31.485
  • ALTIN 1923.55
  • ...
Bingöl’de şehir içi yolcu taşımacılığındaki engelli kartları sorunu çözüm bekliyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Bingöl’de Şehir İçi Hat Minibüsleri Kooperatifi tarafından engelli vatandaşların vizesi dolmuş raporlarına yönelik sahte olanları tespit etme amaçlı raporlarını yenilemeleri talebine engelli dernekleri tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Altı Nokta Körler Derneği Ankara Genel Merkez Başkan Yardımcısı Mücahid Korkutata yaptığı açıklamada, 'Engelli vatandaşlar ücretsiz taşımacılıktan faydalanmak için S.S 18 No'lu Şehir içi Hat Minibüsleri Kooperatifince engelli vatandaşlardan raporların yenilenerek başvuru yapmaları isteniyor. Engelli vatandaşların mağduriyetine yol açan hukuksuz uygulamayı kabul etmiyoruz.' dedi.

'Rapor yenileme talebi hukuki ve ahlaki değil'

Korkutata, 'Engelli vatandaşların rapor çileleri had safhadayken tekrardan rapor istenmesi hem hukuki hem ahlaki değildir. Engelli raporların da büyük hak kaybına yol açan bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmeli bu hukuksuz dayatmaya karşı gerekli yaptırımlar yapılmalı. Konunun takibinin sağlanması için Cumhuriyet Başsavcılığını göreve, belediye başkanını da gerekli yaptırma davet ediyoruz. Konuyu defalarca ilettiğimiz Bingöl Belediyesi'nin hiçbir yaptırımı olmamakla beraber kooperatifteki sorunların hala çözülmemesi de bizler için acı bir gerçektir.' şeklinde konuştu.

'Belediyeyle defalarca görüşmemize rağmen hiçbir çözüm alamadık'

Korkutata, 'Defalarca belediye başkanı ve yöneticileri ile görüşmemize rağmen hiçbir çözüm önerisi sağlanamayıp aksine alınan meclis kararlarının da yerine getirilmeyerek mağduriyetlerin artmasına neden olunmuştur.' dedi.

'AKBİL gişe işlemlerinin Belediye bünyesine alınmasını talep ediyoruz'

Halk otobüsleri ile yaşadıkları sorunları sıralayan Korkutata, 'Halk otobüslerinde yaşanan sorunlar sırasıyla şu şekildedir; AKBİL kartlarının yenilenmemesi, kartların zamanında verilmemesi, fahiş kart ücretleri, vizelerin kısa vadeli yapılması, engelli vatandaşların duraktan alınmaması, gerekçesi olmadan rapor yenileme talebi, AKBİL gişe işlemlerinin encümen kararı ile belediye bünyesine geçilmesi gerekirken hala kooperatif bünyesinde kalması. Araçlarda rencide edici uygulama sesinin bulunması. Engelli binişlerinde aktarma dâhil 4 defa binilmesi, 5 defa kartların iptali sağlanması. Açılması için 50 TL'nin talep edilmesi. Şoförler tarafından engellilere mobbing uygulaması gibi alt başlıkları defalarca iletmemize rağmen bir sonuç elde edemeyip haksız duruma gelmiş bulunmaktayız.' ifadelerini kullandı.

'Bingöl belediyesinin kooperatife herhangi bir yaptırım yapmaması düşündürücüdür'

Korkutata, 'Bingöl Belediyesi sorumluluğunda olan kooperatife karşı herhangi bir yaptırımın uygulanmaması da bizler açısından düşündürücüdür. Konunun Bingöl milletvekillerinin, yerel yöneticilerinin bilmesine rağmen hala sessiz olmaları da açıkçası engelli ihlallerinde yaşanan mağduriyetin nedenlerinden biridir. Buradan engelli vatandaşlarımıza haklarını savunmalarını, hukuk mücadelesi vermelerini istiyoruz. Hükümet tarafından tanınan hakların yerel yöneticiler tarafından alınmasını asla kabul etmiyoruz. Yapacağımız bir dizi çalışmalar başlamış olup en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılıp gerekli açıklamalar ve görüşmeler ile süreci takip edeceğiz.' ifadelerine yer verdi.

'Yakın zamanda İlimizde vuku bulan sahte rapor işlemleri dolayısıyla hak sahiplerini tespit etmek için rapor yenileme talebinde bulunduk'

Öte yandan S.S 18 Nolu Şehir içi Hat Minibüsleri Kooperatifi başkanı Nihat Kaya ise yaptığı açıklamada, söz konusu talebin yakın zamanda ilimizde meydana gelen sahte raporlar için olduğunu, vizesi geçmiş raporluların heyet kararı ile haklarının geçerli olduğunu, bu uygulama ile hak eden ile etmeyeni ayırmak için bu kararı aldıklarını, gerçek hak sahiplerini tespit etmek için heyet raporlarının gerekli olduğunun söyledi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir