• DOLAR 28.922
  • EURO 31.485
  • ALTIN 1923.55
  • ...
İşgalci rejimin tedavisini engellediği Filistinli çocuk hayatını kaybetti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Filistin medyasının El-Mizan İnsan Hakları Merkezine dayandırdığı haberine göre beynindeki sinir hücrelerinin hasara uğramasından muzdarip olan 6 yaşındaki Faruk Ebu Neca isimli çocuk, Gazze’deki hastanelerde tedavisi için gerekli imkanlar bulunmaması nedeniyle Kudüs’teki Hadassah Ein Kerem Hastanesi’ne sevk edildi ve 12 Ocak 2022’de hastaneden randevu alındı.

Ancak Ebu Neca tedavi için Kudüs’e gitme talebinin işgal güçleri tarafından incelenme bahanesiyle bekletildi. Bu süre içinde Gazze Şeridi’nden çıkamayan çocuk için 10 Ağustos’ta yeni bir randevu alındı ancak işgal rejimi, talebin incelendiğini öne sürerek Ebu Neca’nın Beyt Hanun Kapısı’ndan çıkışına yine izin vermedi. Ardından Filistinli çocuğun 25 Ağustos’ta hayatını kaybettiği açıklandı.

El-Mizan Merkezi, yılbaşından bu yana Gazze Şeridi dışındaki hastanelerde tedavilerine izin verilmeyen 3’ü çocuk 4 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

İşgalci rejim, Gazze Şeridi’ne 15 yıldır abluka uyguluyor. İşgalciler, başta Gazze Şeridi dışında tedavi görmek isteyen hastalar olmak üzere Gazzelilerin seyahat özgürlüklerini kısıtlıyor. (İLKHA)



Bu haberler de ilginizi çekebilir