• DOLAR 17.973
  • EURO 18.286
  • ALTIN 1021.274
  • ...
İnşaat işçileri yevmiyelerinin artırılmasını talep etti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Batman’da bir araya gelen inşaatlarda demir ustalığı yapan işçiler, basın açıklaması yaparak yevmiyelerinin artırılmasını talep etti.

 

Kendilerine verilen yevmiyelerin az olması nedeniyle iş bırakma kararı aldıklarını belirten işçiler, yevmiyelerine zam yapılana kadar çalışmayacaklarını ifade etti.

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Hamza Günaydın, Türkiye’nin yüksek enflasyonla mücadele ettiğini, her geçen gün hayat şartlarının zorlaştığını belirtti. Günaydın, bundan dolayı soğuk demir ustaları olarak zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerini kaydetti.

Hamza Günaydın

“Yazın kavurucu sıcaklarda, kışın da zemheri soğukta çalışmaktayız”

Yaptıkları işin zor bir meslek olduğunu vurgulayan işçi, “Yazın kavurucu sıcaklar altında ve kışın da zemheri soğuğu altında çalışmaktayız. Birçok demir ustası ve hemşerilerimiz düşük yevmiyelerden dolayı ailesini, çoluk çocuğunu bırakıp şehir dışında veya yurt dışına çalışmaya gitmektedir.” dedi.

“Bu zor şartlar altında sosyal bir yaşam sürdürmemiz mümkün değil”

Yüksek enflasyondan dolayı aldıkları yevmiyelerin her geçen gün eridiğini ifade eden İşçi, şöyle devam etti:

“Aldığımız yevmiyeler kiraya mı yetsin, gıdaya mı yetsin, çoluk çocuğumuzun eğitim masraflarına mı yetsin veya temel ihtiyaçlarımıza mı yetsin? Bu zor şartlar altında sosyal bir yaşam sürdürmemiz mümkün değildir. En azından ailelerimize ekonomik ve sosyal anlamda bir rahatlamayı sağlayacak bir yevmiye artışı talep etmekteyiz.”

“İstediğimiz yevmiye 400 TL’dir”

Yevmiyelerinin artırılmasını istediklerini belirten işçi, “Bizler soğuk demir ustaları olarak istediğimiz yevmiye artışı sağlanmayana veya istediğimiz yevmiye verilmeyene kadar çalışmamaya karar verdik. İstediğimiz yevmiye 400 TL’dir. Valimiz Ekrem Canalp'ın da desteğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir