• DOLAR 17.964
  • EURO 18.277
  • ALTIN 1020.68
  • ...
Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A'yı 2023'ün ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefliyoruz
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın üretim aşamaları hakkında bilgi aldı.  Türksat 6A uydusunu inceleyen Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, bakanlık olarak son 20 yıldır 183 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi.

Bakanlığın uydu çalışmalarının Türksat AŞ üzerinden yapıldığını anlatan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu çalışmalarının dünyada ses getirdiğini, aynı yıl içinde uzaya iki yeni nesil haberleşme uydusu fırlatan ender ülkelerden biri olunduğuna dikkati çekti.

2021 yılının başında Türksat 5A'nın uzaya fırlatıldığını, haziran ayında da hizmete alındığını ifade eden Karaismailoğlu, dünyanın yüzde 30'undan fazlasına, özellikle televizyon yayıncılığına hizmet verildiğini dile getirdi. Türksat 5B'nin de 2021 yılının sonunda uzaya fırlatıldığını ve geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin ve dünyanın hizmetine sunulduğunu anımsatan Karaismailoğlu, en önemli ve gurur duydukları işlerden birinin de Türksat 6A olduğunu belirtti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Tamamen yerli ve milli olarak üretim çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A'yı uzaya fırlatmak. Tamamen Türk mühendislerinin ve çalışanlarının emekleriyle üretilmeye devam ediyor" dedi.

Türksat 6A'nın yapım süreçlerini takip ettiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, uyduya ilişkin önemli süreçlerin geride bırakıldığını ve çalışmaların hızla devam ettiğini aktardı. Karaismailoğlu, "Türkiye, 2023'te Türksat 6A'yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak" ifadesini kullandı.

Bakanlığın resmî web sitesindeki bilgiye göre uydunun fırlatılmasının Space X ile yapılacağını belirten Karaismailoğlu, bundan sonra süreçlerin daha da hızlı süreceğini kaydetti. Uydu çalışmalarının artarak devam edeceğini, Türkiye'nin bu alanda dünyada ses getiren öncü ülkelerden olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, "Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz" anlayışıyla uydu çalışmalarını takip edeceklerini bildirdi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir