• DOLAR 17.925
  • EURO 18.422
  • ALTIN 1038.54
  • ...
81 ilin tamamında hızlı şarj istasyonu devreye alınacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Bakan Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin de katılımıyla, Nestle Health Science firmasınca Bursa'nın Karacabey ilçesinde kurulan Türkiye'nin ilk enteral beslenme fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programının sonuçlarını ilan ettiklerini söyledi.

Bu alanlarda da yapılacak projelerin Ar-Ge'lerini, yatırımlarını, üretimlerini Bakanlık olarak destekleyeceklerini anlatan Varank, şöyle konuştu:

"Bizim desteklerimiz sayesinde hangi yatırımların önü açılıyor? Bunların bir tanesi de tabii ki sizin yakından bildiğiniz Togg konusu. Türkiye'nin otomobili projesi bildiğiniz gibi bizim yönlendirmelerimiz ve desteklerimiz sayesinde şu anda Bursa'da hayata geçiriliyor. Gemlik'te fabrikanın inşaatı çok hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah yıl sonundan önce seri üretim araçlarımızın üretildiğini o fabrikadan görebileceğiz."

Varank, dünyada şu anda trendin elektrikli araçlarda olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak özel sektör tarafından hayata geçirilecek elektrikli şarj istasyonları konusunda da öncülük ediyoruz. Bu manada elektrikli şarj istasyonları konusunda bir müjdeyi Bursa'dan ben tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Türkiye'de 1500'den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulacağı, 300 milyon lira bütçeli şarj istasyonları destek programı çağrısına biz daha önce çıkmıştık. Ülkemizde elektrikli araçlar için yüksek hızlı şarj istasyonları altyapısını yaygınlaştırmak amacıyla başlattığımız şarj istasyonları destek programının çağrısını sonuçlandırdık, değerlendirmelerimizi yaptık. 200'den fazla firmamızın başvuruda bulunduğu bu programla bir yılda 1 milyar liraya yakın şarj istasyonu yatırımı inşallah devreye alınacak. Böylelikle Türkiye'nin otomobili piyasaya çıkmadan önce 81 ilimizin tamamında 1500'den fazla yüksek hızlı şarj istasyonu devreye alınmış olacak."

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir