• DOLAR 17.96
  • EURO 18.432
  • ALTIN 1039.89
  • ...
Rusya-Ukrayna savaşının küresel etkileri gün geçtikçe artıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Savaşla beraber Batı ülkelerinin yaptırımları ve Rusya'nın bu yaptırımlara karşı attığı adımlar nedeniyle enerji krizi patlak verdi.

Avrupa ülkeleri Rus enerjisine bağımlılıklarından kurtulmaya çalışıyor, alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor.

Enerji krizinden en az şekilde etkilenmek için çaba harcayan Avrupa ülkelerinde çeşitli alternatifler oluşturmaya çalışmanın yanında, tasarruf çağrıları ile de krizden çıkma yolu izleniyor.

Bu kapsamda Almanya, krizin başından bu yana devlet kurumları üzerinden yaptığı tasarruf çağrılarını yinelemeye devam ediyor.

Otomobille hız yapmaktan duş almaya, tv kullanımından yaşam ortamlarını havalandırmaya Almanlar en ekonomik seçeneklere yönlendiriliyor.

Devlet kanallarından yapılan yayınlarda, Almanların neredeyse üçte ikisinin günde en az bir kez duş aldığı ve duş sürelerinin ortalama sekiz ila on iki dakika arasında değiştiği bilgisi verilirken bu sürenin düşürülmesi çağrısı yapılıyor.

Evin farklı alanlarında elektrikten de tasarruf yapılabileceğine vurgu yapılan yayınlarda, elektrik tüketiminin dörtte birinden fazlası, televizyonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi bilgi teknolojilerinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Yeni nesil teknolojik ev aletlerinin enerji tasarrufu konusunda daha verimli olduğu belirtilerek tüketicilerin bu ürünleri kullanmaları tavsiye ediliyor.

Kullanılmayan aletlerin fişinin çekilmesi, yıkama sonrasında kurutmanın makine yerine doğal yollarla yapılması, çamaşırların düşük sıcaklıklarda yıkanması gibi birçok uyarıda bulunuluyor. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir