• DOLAR 17.901
  • EURO 18.291
  • ALTIN 1032.23
  • ...
G7 ülkeleri ile Kuzey Kore arasında "balistik füze" konusunda karşılıklı açıklamalar
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Konuya ilişkin Kuzey Kore'den yapılan açıklamada, "Silah programımız öz savunma faaliyeti, geri adım atmayacağız" denildi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, G7 ülkelerine tepki göstererek, G7'nin "ABD ve Japonya da dâhil olmak üzere az sayıda devletin çıkarlarını temsil eden bir grup" olarak nitelendiği belirtilerek, "G7, hiçbir şekilde uluslararası düzenin savunucusu ve insan haklarının koruyucusu gibi davranmaya uygun değildir" ifadeleri yer aldı.

Ülkenin eleştirilere konu olan silah programının savunulduğu açıklamada, "Öz savunma kapasitemizi güçlendirme adımımız, devletimizin haklarını ve çıkarlarını dünya barışını enkaza çeviren ve dünyanın en büyük nükleer silah devleti olan ABD tehdidine karşı savunmak için meşru savunma hakkının makul ve meşru şekilde kullanımıdır. Başkalarının ne dediğine bakmaksızın devletimizin onurunu ve haklarını savunma konusunda geri adım atmayacağız" denildi.

G7 ülke liderleri yayınladıkları ortak bildiride Kuzey Kore'nin "yasadışı" balistik füze testlerine karşılık Pyongyang'a yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının tam olarak uygulanması çağrısında bulunmuş Kuzey Kore kitle imha silahları ve balistik füze programını durdurmaya çağrılmıştı. (İLKHA)

 Bu haberler de ilginizi çekebilir